Umakart je skratka pre umelý kartón. V preklade ide o vysokotlakový laminát (HPL), ktorý sa v minulosti výrazne osvedčil pri výrobe bytových jadier. V tomto článku sa pozrieme na jeho vlastnosti a na to, ako sa vlastne vyrába.
Vysokotlakový laminát (HPL) je jedným z najznámejších a najrozšírenejších dekoratívnych povrchov. Stal sa známy vďaka firme Formica Corporation, ktorá patrí k popredným a veľmi vychýreným menám v stavebnom priemysle. HPL patrilo k skvelým pomocníkom pri výrobe bytových jadier. Ide vlastne o materiál typicky skonštruovaný z niekoľkých vrstiev umelého papiera.
Tie dopĺňa vrstva dekoratívneho papiera pevnej farby alebo potlače a nechýba ani jemná ochranná látka. Jej úlohou je zabrániť, resp. rapídne spomaliť proces opotrebenia. Vďaka tomu bytové jadrá obložené vysokotlakovým laminátom lepšie odolávali starnutiu. Výhodou ochrannej látky je tiež to, že neprekáža dizajnérom a môžete si vybrať z mnohých vzorov či dekorácií. Pozrime sa na 5 faktov, ktoré nahrávajú umakartu:
Dizajn, ktorý verne napodobní kameň, drevo či iné povrchové vzory
Po impregnovaní vrstiev papiera živicami, sú tri vrstvy umiestnené do lisu, ktorý na ne súčasne aplikuje teplotu 120 stupňov a tlak 5 MPa. Lisovací proces umožňuje, aby živice pretekali do papiera, kde sa následne konzervujú do pevnej fólie, s hustotou vyššou ako 1,35 g/cm³.
Počas lisovacieho procesu dochádza k vytvoreniu dekoratívneho povrchu, ktorý je vytvrdený po kontakte s textúrovaným povrchom. Týmto postupom sa vytvára jedna z mnohých povrchových úprav umakartu. Výsledný dizajn dokáže napodobniť rôzne farby a povrchové vzory, ako napríklad dlaždice, kamene či drevo.
Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam nemá problém ani s kuchyňou
Pre dekoračné lamináty, ku ktorým patrí aj umakart, sú dôležité antibakteriálne vlastnosti. Okrem bytových jadier sa totiž používajú aj na výrobu kuchynských pultov, skriniek a stolových dosiek, takže môžu byť v neustálom kontakte s potravinami či deťmi. HPL spĺňa jeden z najdôležitejších štandardov ISO 22196:2017, ktorý sa zaoberá testami mikrobiologických aktivít. Má teda vlastnosti, ktoré zabezpečujú minimálny rast baktérií.
Spĺňa aj protipožiarne normy
V prípade ohňovzdorných a protipožiarnych vlastností existuje mnoho rôznych noriem pre vysokotlakové lamináty. Vždy je preto nutné overiť si, ktoré z týchto noriem spĺňa práve vami vybraný umakart. Veľmi často sa stretávame s európskymi normami, ktoré sú americkým ekvivalentom.
Bez poškodenia vydrží teplotu 180 stupňov
HPL dokáže vydržať teplotu až 180 stupňov bez toho, aby sa poškodil, či neželane sfarbil. Mali by ste však vedieť, že ide o náhodný výskyt tejto teploty, nie pravidelný. Dlhodobé a pôsobenie vysokých teplôt na jedno miesto, totiž môže spôsobiť stratu jasu dekoratívnej farby, prípadne zožltnutie, či poškodenia v podobe pľuzgierov.
V kuchyni treba dbať na to, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu HPL s hrncom, ktorý ste práve vzali zo sporáka. Jeho teplota môže dosahovať až 250 stupňov, čo by mohlo umakart nenávratne poškodiť.
Perfektne toleruje takmer všetky čistiace prostriedky
HPL nemá problém skoro s hociktorým čistiacim, či dezinfekčným prostriedkom pre domácnosť. Chemikálie by však nemali byť abrazívne, silne kyslé alebo alkalické. Okrem toho by ste sa mali vyhnúť tiež bielidlám či silne chlórovaným výrobkom.
Po čistení sa odporúča opláchnutie a dôkladné sušenie, aby sa zabránilo vzniku škvŕn. Umakart je materiál, ktorý si dokáže veľmi dobre a dlhodobo zachovať svoju tvár. Preto nie je nutné na jeho údržbu používať leštiacie prostriedky alebo čističe na báze vosku. Na povrchu by totiž vytvorili usadeniny.
Umakart je teda stále kvalitný materiál, ktorý dokáže ponúknuť zaujímavé a použiteľné vlastnosti. Ak sa chystáte robiť rekonštrukciu, kde zvažujete jeho použitie, napríklad v bytovom jadre, najlepšie bude, aby sa o túto prácu postarala profesionálna firma.
Neváhajte využiť naše služby, založené na dlhoročných skúsenostiach v oblasti stavebných a rekonštrukčných prác.