Rozhodli ste sa rekonštruovať svoj byt, dom, či nejakú jeho časť? Výborne. Ak neviete, ako si prerábku naplánovať, ste tu správne. Spoločne sa pozrieme na to, ako takú rekonštrukciu zvládnuť, či na čo je dobré pri prerábaní myslieť.
Plánovanie rekonštrukcie
Na to, aby sa rekonštrukcia podarila k vašej spokojnosti, potrebujete mať jasnú predstavu o tom, čo sa ide robiť. Potrebujete mať dostatok finančných prostriedkov a v neposlednom rade aj čas. Minimálne na organizovanie, ak si teda nemienite zabezpečiť prerábku bytu svojpomocne.
Nakoľko máme s rekonštrukciami bohaté skúsenosti, pripravili sme si pre vás návod, ako si naplánovať prerábku vášho domu či bytu, prípadne jeho časti.
Rozsah rekonštrukcie
Zamerajte sa najskôr na otázku, čo presne chcete rekonštruovať. Potrebujete prerobiť starú kúpeľňu či kuchyňu? Alebo ste kúpili starší byt a plánujete ho celý zrekonštruovať? Nech už máte akúkoľvek predstavu, prioritou je jasne si stanoviť rozsah rekonštrukcie.
Okrem samotného rozsahu je vhodné vopred vedieť aj to, ako ste na tom s časom a financiami. Predstava o tom, koľko bude rekonštrukcia trvať, sa často líši od konečného termínu. Môže sa oneskoriť dodanie dlažby či spotrebičov. Vecí, ktoré vám môžu celú rekonštrukciu predĺžiť, je neúrekom. Aj preto je vhodné počítať s časovou rezervou.
Inšpirujte sa
Ďalšou podstatnou súčasťou plánovania je mať predstavu o tom, ako by mal finálny výsledok vyzerať. Vytvorte si aspoň akú takú predstavu o tom, čo by ste potrebovali a čo je pre vás dôležité. Inšpirovať sa môžete v magazínoch o bývaní, u dodávateľov materiálu či napríklad aj priamo na našom webe v sekcii naše práce.
Pomoc odborníkov
Viete už, komu zveríte do rúk rekonštrukciu vášho domu či bytu? Na prácu si môžete najať samostatných remeselníkov, alebo sa zveriť do rúk našim špecialistom, ktorí zastrešia celú realizáciu vašej prerábky.
Výhody rekonštrukcie od Stubau
Pri plánovaní rekonštrukcie vám poradíme a odporučíme najvhodnejšie riešenie. Nemusíte sa báť časových medzier, nakoľko si práce organizujeme tak, aby na seba plynule nadväzovali. Celkovo vám poskytneme istotu v oblasti kvality a časového harmonogramu.
Stavte na kvalitu
Pri výbere materiálov vsaďte na kvalitných dodávateľov. Vieme, že každý chce ušetriť, kde sa dá, no nemali by ste sa rozhodovať iba podľa ceny. Vhodné je porovnať si viacero firiem a ich cenové kalkulácie. Ak by sa od seba porovnateľné materiály líšili až príliš, niekde bude problém. V prípade príliš lákavých ponúk sa väčšinou konečná cena následne navyšuje.
TIP: Pri výbere dodávateľov sa informujte aj o cene za odvoz materiálu a jeho dostupnosti.
Rekonštrukcia krok za krokom
Ešte pred samotnou rekonštrukciou je potrebné nahlásiť zmenu v byte či dome na miestny stavebný úrad. Pri menších zmenách vám stačí túto skutočnosť len oznámiť, no pri väčších zásahoch potrebujete právoplatné stavebné povolenie. O začínajúcej prerábke je tiež dobré informovať aj vašich susedov, najmä, ak bývate v bytovke.
Postup prác pri rekonštrukcii
Samotná prerábka má svoj postup. Nakoľko sa rekonštrukcie líšia rozsahom prác, priblížime vám ich harmonogram pri celkovej prerábke.
Návrh a vizualizácia interiéru
Všetko sa začína návrhom interiéru, ktorý si spoločne prejdeme. Vaše predstavy si navrhneme do vizualizácie, vďaka čomu budeme vidieť budúcu podobu vášho interiéru.
Potreba statického posudku
Ak sa v rámci rekonštrukcie rieši aj zmena dispozície v podobe búrania či spájania priečok, je potrebné vedieť, ktoré steny sú nosné a ktoré fungujú iba ako priečky. V tomto prípade potrebujete služby statika, ktorý vám tieto informácie dodá. V prípade potreby vám navrhne, ako v úpravách pokračovať tak, aby ste neohrozili statiku domu či bytovky.
Prípravné práce
Ďalším krokom sú búracie práce, pri ktorých sa v prípade celkovej rekonštrukcie odstráni sanita a dlažby, pričom sa interiér pripraví na čistenie. Po búracích prácach sa byt vyčistí, navozí sa materiál a potrebné príslušenstvo. Byt je tak pripravený na samotnú rekonštrukciu.
Elektrina, plyn, kúrenie a vodoinštalácia
Naťahajú sa rozvody elektriny, v prípade potreby sa premiestni prívod plynu a vymenia sa staré radiátory za nové. V kuchyni a v kúpeľni sa inštalujú nové rozvody vody a prichystajú sa základy na všetky elektroinštalačné práce.
Omietky, obklady, dlažby a maliarske práce
Rekonštrukcia pokračuje vyrovnávaním stien a nahodením omietok. Následne sa urobí pokládka podláh a dlažby a vymaľujú sa steny.
Vypínače, zásuvky a svietidlá
V ďalšom kroku dokončia elektrikári svoju prácu, pričom namontujú všetky vypínače, zásuvky a svietidlá.
Konečné úpravy
Nakoniec sa interiér zariadi do finálnej podoby. Niekedy sa zvyknú počas rekonštrukcie meniť aj okná a dvere. V tomto prípade sa výmena okien realizuje v začiatkoch rekonštrukcie a dvere a zárubne sa riešia medzi poslednými.
Skúsenosti s rekonštrukciou
Príde vám prerábka domu či bytu príliš zložitá? Nemusíte sa jej vôbec obávať. Vďaka dobrému plánovaniu a zvoleniu vhodnej firmy či remeselníkov sa môžete už čoskoro tešiť z nového príjemného bývania.