Potrebuje vaša kuchyňa zmenu? Rekonštrukcia kuchyne môže byť tá správna voľba. Ako ale na ňu? Čo všetko taká rekonštrukcia obnáša a na čo si dať pozor? Pozrieme sa spolu na to, ako si naplánovať rekonštrukciu kuchyne čo najefektívnejšie. Aby bola vaša kuchyňa nielen pekná a nová, ale aj praktická.
Rekonštrukcia kuchyne si vyžaduje plánovanie
O plánovaní rekonštrukcie ako takej sme sa všeobecne bavili už v článku Návod, ako si naplánovať prerábku bytu alebo domu. Pri rekonštrukcii kuchyne platia rovnaké pravidlá. V prvom rade musíte mať jasnú predstavu o tom, čo všetko idete robiť. Potrebujete vymeniť celú kuchyňu aj so spotrebičmi? Alebo vám stačí vymeniť staré skrinky za nové? Alebo ste sa rozhodli aj pre dispozičné zmeny starej kuchyne?
Vopred by ste mali mať predstavu aj o tom, koľko času ste tomu ochotní venovať a koľko financií ste do toho ochotní investovať. Čím lepšiu predstavu budete mať už na začiatku, tým lepšie to celé vyjde a nič vás neprekvapí.
Malá a veľká kuchyňa
V prípade malej kuchyne je veľmi praktickým riešením zabudovanie spotrebičov a menšie rozmery jednotlivých úložných priestorov. Napríklad aj drezy sa bežne vyrábajú v rozmeroch 70 až 80 cm, no do menších priestoroch si môžete dať aj drez v rozmere 60 cm.
Takisto, ak potrebujete veľa úložného priestoru, no máte malú kuchyňu, vhodné je potiahnuť horné skrinky až po strop. Aj keď ich asi nebudete používať dennodenne, určite sa vám zídu na veci, ktoré používate iba občasne.
Pri veľkej kuchyni sa nemusíte obmedzovať, no treba si dať pozor na dispozičné riešenie kuchyne.
Usporiadanie kuchyne
Každá kuchyňa by mala obsahovať tri zóny. Jedna zóna sa sústredí na skladovanie potravín. V tejto zóne sa nachádza aj chladnička a mraznička. V druhej zóne sa rieši úprava a umývanie potravín. Nachádza sa tu drez, prípadne aj umývačka riadu. Tretia zóna je určená na tepelnú úpravu potravín, a teda na varenie a pečenie. Nachádza sa tu varná doska, rúra, digestor, prípadne aj rúra. Pri varnej doske je potrebné ešte rozhodnúť, či budeme využívať plyn alebo elektrinu. V prípade plynu je potrebné doviesť potrubie na správne miesto a nezabudnúť na ľahko dostupný uzáver plynu. Ak sa rozhodnete pre elektrinu, overte si, či máte dostatočne silnú prípojku pre váš typ varnej dosky.
Tieto tri zóny bývajú oddelené, ale takisto môžu byť aj rôzne prepojené. V prípade veľkej, ale aj malej kuchyne je vhodné mať ich riešené tak, aby boli čo najviac praktické a využiteľné.
Osvetlenie
Veľmi dôležitým prvkom každej kuchyne je osvetlenie. Najmä v priestoroch s malými oknami či všeobecne s nedostatkom svetla je osvetlenie viac než potrebné. Veľmi obľúbeným typom osvetlenia sú LED pásy, ktoré si viete nainštalovať pod horné skrinky a osvetliť si tak pracovnú dosku. Je to výborné nielen z estetického hľadiska, ale aj z bezpečnostného. Pri práci s jedlom si totiž môžete nepríjemne ublížiť, napríklad sa porezať či popáliť. Či už teda zvolíte LED pásy, stropné bodovky alebo iný typ osvetlenia, hlavné je, aby ste poriadne videli na to, čo v kuchyni robíte.
Stavebné práce
Rekonštrukcia kuchyne môže byť aj rozsiahlejšia a na rad prídu aj búracie práce – najmä ak chcete meniť dispozičné riešenie miestnosti alebo rozmiestnenie skriniek, či spotrebičov. Keď už teda viete, čo kde budete mať, podľa toho viete rozmiestniť jednotlivé vypínače, zásuvky, rozvody elektriny, plynu, vody a odpadu. Pri menšej rekonštrukcii možno ani nebudete musieť riešiť zmenu ich umiestnenia, no pri celkovej rekonštrukcii a inom rozvrhnutí kuchyne to bude viac ako potrebné.
Výmena alebo rekonštrukcia rozvodov vody a kanalizácie, elektrických rozvodov, inštalácie plynu či vzduchotechniky môže byť v bytovom dome sprevádzaná mnohými obmedzeniami. Pred samotnou rekonštrukciou je preto potrebné prejsť si stavebné riešenie a možnosti, ktoré vám technické podmienky ponúkajú.
Farby a materiály
Čo sa farieb týka, dnes už si viete vybrať z naozaj širokej ponuky rôznych farebných prevedení. Od klasickej bielej, cez pastelové, ale aj žiarivé farby, po rôzne vzory a štruktúry. Čoraz obľúbenejšie sú odtiene sivej, a to v matnom prevedení.
Ak potrebujete opticky zväčšiť priestor, stále platí, že najviac vám pomôže klasická biela. No čo sa týka farieb, je to všetko najmä o tom, do akých farieb máte ladený interiér a aký štýl kuchýň sa vám najviac páči. Inak totiž vyniknú farby v štýle vintage a inak v modernom minimalistickom prevedení.
V kuchyni treba zladiť podlahu s obkladom, stenami a farbou samotnej kuchynskej linky. Najmodernejšie kuchyne kombinujú drevo alebo vinyl s kuchynskými linkami v čiernej farbe či v odtieňoch sivej. Veľmi populárne je matné prevedenie týchto farieb a touch systém otvárania. Nezabúdajte na to, že v kuchyni sa hlavne varí a rôzne fŕkance a fľaky sa dajú ľahšie odstrániť, ak na steny použijete obklad, alebo umývateľný náter.
Správny výber podlahy
Rekonštrukcia kuchyne zahŕňa aj výmenu podlahy, ktorá je najmä v prípade kuchyne veľmi dôležitá. Podlaha v kuchyni si musí poradiť s rôznymi typmi znečistenia a preto musí byť naozaj odolná. Určite sa poobzerajte po takom materiáli, ktorý je protišmykový, odolný a ľahko sa udržiava. Drevené parkety sú síce nádherné, ale do kuchyne sú nepraktické. V kuchyni sa pri varení stáva kopec nehôd a často je na podlahe tekutina alebo iné znečistenie, niekedy sa stáva aj to, že na podlahe pristane kuchynské náradie, ktoré ju môže poškodiť. Ideálne je preto využiť napríklad moderný vinyl, ktorý sa ľahko sa udržiava, alebo klasickú dlažbu, ktorá toho zase znesie naozaj veľa.
Pracovná doska
Pracovnú dosku je vhodné voliť podľa odolnosti jednotlivých materiálov a zároveň podľa údržby. Kuchynská linka toho totiž musí vydržať naozaj veľa. Aj keď to môže vyzerať pekne, neodporúča sa staviť na materiály ako keramika či nerez, nakoľko sa ťažšie čistia a sú náchylnejšie na poškriabanie.
Praktické rady na záver
Na záver si spomenieme aj niekoľko praktických rád, vďaka ktorým bude rekonštrukcia kuchyne zase o čosi jednoduchšia.
- elektroinštalácia má dva okruhy, a to zásuvkový a svetelný okruh
- v prípade indukčnej a sklokeramickej varnej dosky je vhodné priviesť trojfázový kábel a osadiť trojfázový istič
- vypínače a elektrické zásuvky sa bežne osádzajú vo výške 120 cm
- v prípade kuchynského ostrovčeka je výborné osadiť zásuvky do pracovnej dosky vo forme výsuvného panela
- vzdialenosť medzi varnou doskou a digestorom býva približne 75 cm, pričom pri indukčnej doske je to 65 cm – bezpečná vzdialenosť je vždy uvedená v technickom liste od výrobku
- pri výbere digestora je vhodné zvoliť taký, ktorý je výkonný a zároveň tichý
- vopred si premyslite aj riešenie odpadu, či chcete zabudovaný kôš, alebo klasický, ktorý môžete premiestňovať
- podlaha v kuchynskej časti by mala byť odolná a ľahko udržiavateľná, najlepšie aj protišmyková
- pri výbere materiálov sa zamerajte na kvalitu a nie na cenu
A ešte jeden tip: Je vaša kuchyňa v dobrom stave, no túžite po zmene? Niekedy stačí zmeniť malý detail a vaša kuchyňa dostane novú tvár. Efektívnym a zároveň lacným spôsobom môže byť výmena dvierok, alebo iba úchytiek na skrinkách. Takisto, ak máte poškodenú kuchynskú dosku, jej výmena nezaberie veľa času a ani financií. Kuchynská linka však takisto dostane nový nádych. Ak už ale má vaša kuchyňa najlepšie časy za sebou a chce to kompletnú rekonštrukciu, jej prerábka nemusí byť vôbec komplikovaná, ak sa spoľahnete na profesionálov.
Akým spôsobom si budete robiť rekonštrukciu vy? Skúsite to sami, alebo to necháte na odborníkov?