Rozhodli ste sa prerábať, no neviete, či je vo vašom prípade potrebné žiadať o stavebné povolenie na rekonštrukciu bytu? Aké ďalšie povolenia sú pri rekonštrukcii nutné a komu treba oznamovať, že sa chystáte rekonštruovať?
Oznámenie o rekonštrukcii susedom
Pri rekonštrukcii bytu často dochádza k nadmernému hluku a k znečisteniu spoločných priestorov. Mnohí susedia sa môžu chodiť sťažovať, a to najmä v prípade, ak ich na priebeh rekonštrukcie vopred neupozorníte.
Povinnosť oznámiť susedom, že idete rekonštruovať, žiadny zákon nenariaďuje. Informovať však susedov o prerábke je slušnosť, vďaka ktorej môžete predísť prípadným konfliktom.
Ako oznámiť susedom, že idete rekonštruovať
Do spoločných priestorov, najčastejšie na chodbu, vchodové dvere, prípadne do výťahu, je vhodné umiestniť oznam o plánovanej rekonštrukcii, a to aspoň pár dní pred zahájením samotnej rekonštrukcie. Je dobré, ak obsahuje termín plánovaného začatia a ukončenia rekonštrukčných prác a číslo bytu, prípadne vaše meno a poschodie, na ktorom sa byt nachádza.
TIP: Aby oznámenie znelo čo najzdvorilejšie, na jeho konci sa ospravedlňte za zvýšený hluk a prach. Môžete tam tiež pridať kontakt na seba či na vedúceho pracovníka, ktorý bude riešiť prípadné sťažnosti.
Kedy potrebujem povolenie na rekonštrukciu
Čo sa týka potreby ohlasovania, existujú tri typy rekonštrukcii
- bez potreby ohlásenia
- s potrebným ohlásením stavebnému úradu
- s nutným stavebným povolením
Legislatívu v tomto prípade upravuje stavebný Zákon č. 50/1976 Z. z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov.
Bez potreby ohlásenia
Stavebný zákon v § 139b ods. 15 definuje rekonštrukciu bez potreby ohlásenia ako bežné udržiavacie práce, pod ktoré patria opravy a výmena vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh, dlažby, okien a dverí, opravy a údržba technického, energetického a technologického vybavenia, výmena klimatizačného zariadenia, vnútorných rozvodov, kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň a maliarske práce.
Ohlásenie drobnej stavby
Ohlásenie drobnej stavby stavebnému úradu sa riadi stavebným zákonom v § 55 ods. 2. Rieši sa napríklad v prípade stavebných úprav, pri ktorých sa nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, jej požiarnu bezpečnosť či vzhľad, pri výmene bytového jadra, zasklení balkóna či lodžie, pri výmene dverí a pri výmene okien, ak sa mení ich veľkosť či členenie.
TIP: Ohlásenie drobnej stavby sa robí pri každej stavebnej úprave v prípade, že je stavba kultúrnou pamiatkou.
Ohlásenie drobnej stavby sa podáva na predtlačenom formulári stavebného úradu na príslušnom mestskom úrade. Uvádza sa v ňom rozsah a predpokladaný čas, ktorý rekonštrukcia zaberie. Pri zmene pôvodných rozmerov, napríklad kúpeľne, je potrebné predložiť aj statický posudok. Predložené podklady stavebný úrad preskúma a rozhodne, či ste splnili podmienky pre ohlásenie drobnej stavby. V niektorých prípadoch môže rozhodnúť o potrebnosti stavebného povolenia.
TIP: V prípade, že vám stavebný úrad udelí súhlas na začatie rekonštrukcie, musíte ju zrealizovať do dvoch rokov od písomného súhlasu stavebného úradu.
Žiadosť o stavebné povolenie
Stavebné povolenie sa vyžaduje najmä pri prístavbe, nadstavbe či pri stavebných úpravách. Takisto je potrebné v prípade, ak pri rekonštrukcii plánujete zasahovať do nosných priečok či prepojiť dva byty.
Pri podaní žiadosti o stavebné povolenie potrebujete projekt pre stavebné povolenie vypracovaný oprávnenou osobou. Táto žiadosť taktiež musí obsahovať prílohy ako sú doklady o vlastníctve bytu, projekt stavby v troch vyhotoveniach a vyjadrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce.
TIP: V prípade, že sa konali rokovania s účastníkmi stavebného konania pred podaním žiadosti, treba o nich mať doklady. V prípade, že stavbu vykonávate svojpomocne, potrebujete aj vyjadrenie stavebného dozoru.
Po vydaní stavebného povolenia začne plynúť 14-dňová lehota, počas ktorej môžu podať účastníci stavebného povolenia odvolanie. Ak toto právo v danej lehote nikto nevyužije, stavebný úrad potvrdí právoplatnosť stavebného povolenia.
Pokuty pri rekonštrukcii bez ohlásenia
V prípade, ak ste mali rekonštrukciu ohlásiť, no neurobili ste tak, pokuta činí sumu do 331,94 eur. Ak potrebujete mať stavebné povolenie, no nemáte ho, pokuta môže byť až 829,85 eur.*zdroj
Veríme, že sme vám zodpovedali najčastejšie otázky ohľadom povolení na rekonštrukciu bytu. Prajeme vám príjemnú, rýchlu a ničím nerušenú rekonštrukciu bez zbytočných komplikácií.