Ako na rekonštrukciu domu sme si už povedali. V našom blogu nájdete takisto odpoveď na otázku, aké povolenia a od koho ich potrebujete pri rekonštrukcii bytu. Ako je to však s povoleniami, ktoré potrebujete pri rekonštrukcii domu?
Ohlásenie stavebnému úradu
V niektorých prípadoch stačí podať ohlásenie stavebnému úradu a nepotrebujete stavebné povolenie. Kedy to tak je a kedy už budete potrebovať aj niečo viac?
- pri drobných stavbách s doplnkovou funkciou k hlavnej stavbe
- pri drobných stavbách, ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie
- pri stavebných úpravách, ktorými podstatne nemeníte vzhľad či užívanie stavby
- pri stavebných úpravách, ktoré neohrozujú záujmy spoločnosti
- pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu alebo vzhľad stavby
- pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť životné prostredie
Čo je drobná stavba
Zákon definuje drobnú stavbu v zmysle stavebného zákona ako stavbu, ktorá má doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktorá nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie. Ide teda o nasledujúce stavby:
- prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 20 metrov štvorcových a výšku 5 metrov (letné kuchyne, kôlne, stavby na chov zvierat, sauny a pod.)
- podzemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 20 metrov štvorcových a hĺbku 3 metre (pivnice, žumpy)
- nové oplotenie
- prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu a pripojenie už postavených drobných stavieb na tieto siete
Čo stavebnému úradu nemusíte nahlasovať
Pri bežných udržiavacích prácach nemáte povinnosť ohlásenia. O aké práce ide?
- opravy fasády
- opravy a výmena strešnej krytiny/povrchu plochých striech
- výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov
- opravy oplotenia a výmena jeho častí (ak sa nemení jeho trasa)
- opravy a výmena vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh, dlažby, komínov, okien, dverí a podobne
- výmena kuchynských liniek, vstavaných skríň a podobne
- maliarske a natieračské práce a ďalšie
Ako ohlásiť stavebné úpravy
- ohlásenie stavebnému úradu musí mať písomnú formu
- stavebný úrad sa rozhodne, či proti zhotoveniu drobnej stavby nemá námietky, prípadne, či je možné vykonať úpravy až po získaní stavebného povolenia
- ak netreba stavebné povolenie, ohlásené úpravy alebo udržiavacie práce je potrebné vykonať do dvoch rokov odo dňa písomného doručenia povolenia úradu
Čo by malo ohlásenie stavebných úprav obsahovať
- meno, priezvisko a adresa stavebníka
- údaje o stavbe, na ktorej sa majú úpravy či stavebné udržiavacie práce uskutočniť
- rozsah a účel úprav a prác, ich jednoduchý opis
Treba k nemu pripojiť aj doklad o vlastníctve, písomnú dohodu s vlastníkom stavby v prípade, ak ju uskutočňujete ako nájomca a stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti, ak ide o stavbu, ktorá je kultúrnou pamiatkou, prípadne sa nachádza v pamiatkovo chránenom území.
Žiadosť o stavebné povolenie
Kedy je potrebné poslať aj žiadosť o stavebné povolenie? Vyžaduje sa najmä pri prístavbe, nadstavbe či pri stavebných úpravách.
Pri podaní žiadosti o stavebné povolenie potrebujete projekt pre stavebné povolenie vypracovaný oprávnenou osobou. Táto žiadosť obsahuje aj prílohy, ako napríklad doklady o vlastníctve, projekt stavby v troch vyhotoveniach či vyjadrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce.
Čo by mala žiadosť o stavebné povolenie obsahovať
- meno, priezvisko a adresa stavebníka
- údaje o stavbe, na ktorej sa majú úpravy či stavebné udržiavacie práce uskutočniť
- parcelné číslo pozemku, na ktorom je stavba postavená
- údaj o tom, či stavbu uskutočňuje zhotoviteľ, alebo dodávateľ či sa robí svojpomocne
- rozsah a účel úprav a prác, ich jednoduchý opis
K žiadosti treba pripojiť aj doklad o vlastníctve, projektovú dokumentáciu stavby v dvoch vyhotoveniach, rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy a posúdenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce, písomnú dohodu s vlastníkom stavby v prípade, ak ju uskutočňujete ako nájomca a stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti, ak ide o stavbu, ktorá je kultúrnou pamiatkou, prípadne sa nachádza v pamiatkovo chránenom území. Takisto sem patria prílohy ako doklad o zaplatení správneho poplatku, prípadné splnomocnenie, fotokópie právoplatného územného rozhodnutia a právoplatného stavebného povolenia.
Stavebné úpravy a práce je možné realizovať až po doručení písomného oznámenia od stavebného úradu, v ktorom sa píše, že nemajú námietky.
Čo ak rekonštruujem bez ohlásenia
V prípade, ak patríte k prípadom, pri ktorých ste mali rekonštrukciu vopred ohlásiť, no neurobili ste tak, pokuta činí sumu do 331,94 eur. Ak potrebujete mať stavebné povolenie, no nemáte ho, pokuta môže byť až 829,85 eur. *zdroj