Ľudia stojaci pred rekonštrukciou domu či bytu si často kladú otázku, či to celé má zmysel. Týka sa to najmä rozsiahlejších rekonštrukcií, kde sa vymení viac ako jedno staré okno, podlahy a rozvody elektriny.
S prerábkou starších bytových priestorov sú spojené viaceré problémy, ktoré pri novostavbách jednoducho nepoznáme. Pri rekonštrukcii staršej stavby v podstate opravujete niečo, čo poznáte iba zbežne. Stav bytu či domu hodnotíme podľa toho, čo vidíme. To, čo sa nachádza pod omietkou, môžeme iba odhadovať. Môžeme sa spoľahnúť na pôvodných stavbárov a veriť im, že všetko spravili dôsledne a podľa stavebných štandardov svojej doby. Pri starších stavbách vám však ani toto nepomôže zistiť, čo to vlastne idete rekonštruovať. Rekonštrukcia je vždy do určitej miery nepredvídateľná. Pre niekoho aj preto môže byť zaujímavá. Vždy sa dá vnímať ako malé dobrodružstvo.
Ak chcete maximálnu predvídateľnosť, mať všetko do detailov naplánované, tak vždy je lepšie zvoliť cestu novostavby. V prípade, že vlastníte staršiu nehnuteľnosť, tak z tohto pohľadu je najlepšie ju zbúrať. Ak máme na mysli byt, tak tu prirodzene nemáte možnosť odstrániť stavbu a začať na zelenej lúke. Prirodzene nemožno očakávať, že by s tým súhlasili vaši susedia.
Zlikvidovanie starej stavby má svoje náklady. Zadarmo nie sú ani búracie práce, ani zlikvidovanie vzniknutého odpadu. Častokrát je však ekonomickejšie stavbu zbúrať a začať od úplného začiatku.
Prečo sa predsa len pustiť do rekonštrukcie?
Prečo sa potom toľko ľudí púšťa do rekonštrukcií, keď je z dlhodobého pohľadu lepšie dom zbúrať a postaviť nový? Dôvodov je viacero. Veľmi často ide o ekonomické dôvody – opravovať starý dom môžete postupne a rozložiť si investície na mnoho rokov. Počas rekonštrukcie nemusíte opustiť priestory domu – nemusíte si tak hľadať náhradné bývanie. Na druhú stranu zbúranie starého a postavenie nového domu vyžaduje veľkú jednorazovú investíciu. Veľa ľudí na to jednoducho nemá alebo sa nechce dostať do 30-ročného blízkeho vzťahu s bankou.
V tomto článku sa však budeme venovať pozitívnej motivácii pri rekonštrukcii starého bývania. Kým niekto vidí v starej chalupe hrozbu, ďalší tu uzrie príležitosť. Šancu na zrod jedinečného bývania s osobitou atmosférou. Pokojne môžeme použiť aj výraz „genius loci“, čo je latinský výraz pre opis miesta s osobitým duchom.
Určite ste to už zažili. Určite vás už očarila nejaká stará budova. Katedrála, kaštieľ či kúria. Z týchto historických stavieb môžu sálať naozaj intenzívne pocity. Týmto nechceme naznačiť, že by ste si mali kúpiť nejaký schátraný kaštieľ a zrekonštruovať si ho na svoje vysnívanie bývanie. Genius loci si vedia uchovať aj omnoho menej honosné stavby. Každá staršia budovať si môže zachovať ducha svojej doby.
Staršie budovy obmedzujú možnosti postaviť si bývanie presne podľa vlastných predstáv. Pri starších domoch sa musíte s nimi „dohodnúť“. Musíte vstúpiť s nimi do konverzácie a spoločne vytvoriť niečo jedinečné. Práve tieto obmedzené možnosti vytvárajú jedinečnosť bývania – neopakovateľné interiérové prvky, ktoré nenájdete nikdy inde.
Moderné bývanie je plné moderných materiálov. Moderných nápadov. Domy a byty sa rodia v hlavách architektov, ktorí sledujú aktuálne trendy, využívajú aktuálne stavebné materiály a postupy. Akokoľvek sa snažia byť pri tvorbe jedineční a originálni, moderné stavby sú si navzájom veľmi podobné.
Samozrejme, že veľa ľudí miluje modernosť a chce bývať v presne takom byte či dome, ktorý videli v poslednom čísle magazínu a bývaní. Fanúšik modernosti cíti ducha bývania práve v moderných technológiách a tých najaktuálnejších trendoch. Takéhoto človeka nenalákate na bývanie s prvkami minulosti.
To neznamená, že rekonštruované bývanie vylučuje použitie moderných technológie. Vôbec nie. Aj rekonštruovanú stavbu môžete mať preplnenú modernosťou. Tá by však nemajú zabíjať už viackrát spomínaného ducha nehnuteľnosti. Spojiť históriu s modernosťou ale nie je jednoduché. Pri pokuse o takýto harmonický celok je vždy dobré si nechať poradiť o niekoho, kto má pre to cit a má s tým aj bohaté skúsenosti. Osloviť môžete priamo vybraného architekta, alebo to celé môžete nechať na stavebnú firmu, ktorá vám bude zastrešovať rekonštrukciu bývania.
Rekonštrukcia zdedenej nehnuteľnosti
Osobitou kategóriu pri rekonštrukcii sú nehnuteľnosti, ku ktorým sa ľudia dostali dedením. Prípadne ich získali inou rodinnou cestou. V takýchto nehnuteľnostiach sa neraz sa neraz vystriedalo niekoľko generácii rodiny. Takúto stavbu síce môžete zbúrať, ale nejako sa to nehodí. Veď predsa – na jej stavbe sa nadreli vaši predkovia. Starý dom je tak zhmotnením ich úsilia a šikovnosti. Nie je tomu tak dávno, keď možnosť objednať si firmu na kompletnú stavbu domu jednoducho neexistovala. Ľudia si stavali domy svojpomocne. Okrem užšej či širšej rodiny sa na stavbe vystriedali maximálne tak susedia, kamaráti. Aj toto je dôvod, prečo staršie domy oplývajú už spomínanými osobitosťami. Starý dom tak reprezentuje vaše korene, vašu rodinu. Určite nechcete bývať tak, ako váš pradedo pred prvou svetovou vojnou. Prečo však nebývať v dome, ktorý postavil za peniaze zarobené v Amerike? Veď ho stačí upraviť a budete mať v ňom rovnaké pohodlie ako v ktorejkoľvek nanovo postavenej modernej stavbe.
Trendy idúce proti modernosti
Snaha o dokonalú modernosť vyvoláva reakciu. V interiéroch tak často nájdete prvky, ktoré odkazujú na minulosť. Veľmi bežné sú napríklad steny s odhalenými tehlami. Problém je v tom, že tehly možno odhaliť iba v dome, ktorý bol postavený z klasických tehál. A z takýchto tehál sa dnes už domy nestavajú. Napriek tomu sú takéto steny bežné. Používajú sa totiž falošné steny. Ide o obklady napodobňujúce odhalené tehly. V ponuke sú naozaj verné kópie, ktoré sa vyrábajú zo skutočných starých tehál. Výrobcovia takýchto obkladov nakúpia staré tehly zo starých domov a následne ich porežú na tenké plátky. Vznikne tak obklad, ktorý dokonale imituje stenu starého domu. V minulosti mali ľudia odhalené tehly, lebo nemali na omietku. Dnes sme objavili, aké je to pekné.
Ako začať?
Na počiatku stojí hneď niekoľko rozhodnutí. Jedným z nich je voľba spôsobu rekonštrukcie. Či sa do prerábky pustíte po vlastnej línii, alebo všetky starosti zveríte do rúk špecializovanej stavebnej firmy. Ako už bolo spomenuté, skĺbiť nároky na pohodlie moderného človeka s staršou budovou nie je jednoduché. A platí to dvojnásobne, ak očakávate bezchybný výsledok.
Z tohto pohľadu je vždy lepšie si vybrať skúsenú a spoľahlivú stavebnú firmu, ktorá vie rekonštrukcie zabezpečiť komplexne. Tu stačí vysloviť svoju predstavu a profesionáli by sa mali postarať o to, aby čoskoro táto predstavu uzrela svetlo sveta v čo najvernejšej podobe.