Stierkovanie je bežný spôsob úpravy nerovností stien po čistení a odstraňovaní starého náteru, maľovky, či tapiet. Na to, aby bol tento proces čo najjednoduchší, treba si pred začatím stierkovania premyslieť ešte pár vecí.
Odstráňte trhliny
Trhliny a hlboké diery je nutné vyplniť vhodným prípravkom. Ak sú to len malé lokálne nerovnosti (po klincoch, hmoždinách), postačí sadra. Na väčšie praskliny odporúčame použiť vhodný tmel, prípadne lepidlo (kleber) alebo maltu.
Použite penetračný náter
Penetrácia podkladu pred nanesením stierky je dôležitý krok. Jeho vynechanie môže spôsobiť, že sa stierka časom začne odlupovať od podkladovej vrstvy. To môže byť spôsobené prílišným zvetraním starej omietky (jednoducho sa drolí) alebo slabou priľnavosťou podkladu (ak ste niektoré miesta očistili až na tehlu alebo panel). Penetrák toto všetko spoľahlivo vyrieši. Nanáša sa ideálne mechanicky štetcom alebo valčekom v rovnomerných vrstvách na povrch očistený od prachu, nečistôt a mastnoty. Treba naniesť len také množstvo, ktoré dokáže omietka alebo tehla vsiaknuť, v opačnom prípade vzniknú plochy, ktoré priľnavosť zhoršia. Pred ďalším postupom je nutné ho nechať poriadne zaschnúť.
Sieťkovanie, áno či nie?
Názory na použitie sieťky pod stierku sa rôznia. Jej aplikovanie môže zamedziť praskaniu stien napríklad pri prechode medzi tehlou a betónom. Jej použitím väčšinou nič nepokazíte. V každom prípade je vhodná konzultácia s odborníkmi, prípadne sa informovať u výrobcu stierky, ktorú následne použijete. Sieťkovať je možné len časti stien, ktoré sú po čistení najviac poškodené a bolo by náročné ostierkovať ich rovnomerne. Sieťka sa spravidla lepí na podklad stavebným lepidlom, v poradí lepidlo-sieťka-lepidlo.
Aký typ stierky zvoliť?
Pokiaľ potrebujete len vyrovnať steny a dosiahnuť hladký povrch, voľba stierky je pomerne jednoduchá – zvoľte sadrovú. Myslite ale na to, že sadra je náchylná na poškrabanie a pohlcuje vlhkosť, môžete mať preto pocit suchého vzduchu. Takisto nie je vhodná do kúpeľní a vlhkých miestností.
Ak máte na vyššie nároky a sadrová stierka vám nevyhovuje, odporúčame nechať celý proces na odborníkov. Tí vám pomôžu zvoliť vhodný materiál a nanesú stierku na steny presne podľa vašich predstáv. Hoci stierkovanie nie je náročné a dá sa zvládnuť svojpomocne, nevhodné experimentovanie môže spôsobiť značné škody a zbytočne predĺžiť rekonštrukciu bytu.