Rekonštrukcia starého domu je spôsob, ako prinavrátiť život vašej nehnuteľnosti, zvýšiť si kvalitu života a citeľne znížiť náklady. V akých situáciách sa oplatí a naopak, kedy je lepšie objekt zbúrať? Prinášame vám prehľad tých najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali zvážiť.
Vo všeobecnosti možno povedať, že rekonštrukcia starého domu je až na pár výnimiek vždy skvelým nápadom. Minimálne vďaka nej oživíte svoj domov, prispôsobíte ho svojim požiadavkám a budete sa v ňom cítiť príjemne. Vo väčšine prípadov však získate aj mnohé ďalšie cenné benefity.
Prečo je rekonštrukcia starého domu dobrý nápad?
Nie je rekonštrukcia ako rekonštrukcia. V niektorých prípadoch sú zmeny iba minimálne, v iných dochádza k významnej premene obydlia. Nasledovné výhody získate, pokiaľ sa rozhodnete pre rozsiahlejšiu renováciu.
Nižšie náklady na energie
V rámci rekonštrukcie sa veľmi často nanovo izolujú obvodové múry nehnuteľnosti spolu so strechou. Plus, menené sú okná či dvere. Dôvodom týchto úprav je zlepšenie izolácie. To výrazne pocítite na výdavkoch za energie.
Vďaka kvalitnej izolácii vám v zime zbytočne nebude unikať teplo z domu. Počas sezóny tak ušetríte aj niekoľko stoviek eur. Už len vďaka tomu sa vám náklady na rekonštrukciu dokážu veľmi rýchlo vrátiť.
Nezabúdajte: Kvalitnú izoláciu oceníte aj počas leta. Najmä, keď vo svojej domácnosti využívate klimatizáciu. Interiér vydrží dlhšie pekne vychladený a klíma nebude musieť stále bežať na plný výkon.
Vyšší komfort života
Súčasťou renovácie môže byť inštalácia moderných riešení, ktoré ste dovtedy nepoužívali. Napríklad, podlahového kúrenia. Svoj podiel na vyššom pohodlí života má aj samotná izolácia zabezpečujúca výborný tepelný komfort v každom ročnom období.
Zdravá mikroklíma
Staré domy, ktoré už dobre neizolujú, majú často vlhké steny. V dôsledku toho sa na nich vytvárajú plesne. Tie zhoršujú kvalitu života a môžu byť pôvodcom mnohých ochorení. Po renovácii bude váš domov opäť dokonale čistý a voňavý. Oprava netesností sa odrazí na tom, že si v interiéri ľahšie udržíte správnu vlhkosť.
Domov podľa vašich predstáv
Nie ste spokojní s farbami jednotlivých interiérových stien alebo vonkajšej fasády, prekáža vám usporiadanie miestností alebo máte v izbách málo svetla? Všetky tieto veci sa dajú jednoducho napraviť v rámci rekonštrukcie.
Dokonca, pri väčších rekonštrukciách je možné pristavať k domu ďalšie podlažie, garáž, prípadne zväčšiť jeho pôdorys. V dnešnej dobe sú možnosti prakticky neobmedzené, je len na vás, po akých zmenách túžite.
Naša rada: Pred rekonštrukciou domu sa poraďte so skúseným architektom. Ten navrhne interiér podľa vašich predstáv a dá vám cenné tipy, ako ho upraviť, aby ste získali požadovaný výsledok.
Lepšia bezpečnosť
Významné riziko v starších domoch predstavuje zastaralá elektroinštalácia, ktorá nevyhovuje moderným štandardom. Môžete sa tak často stretávať s tým, že keď používate viacero elektrických spotrebičov naraz, dochádza k vyhadzovaniu poistiek. No čo je horšie, staré vodiče môžu iskriť a neraz sú príčinou požiaru.
V rámci rekonštrukcie sa obvykle renovuje aj elektroinštalácia, aby vyhovovala najnovším štandardom a bezpečnostným normám.
Nárast hodnoty
Tým, že svoju nehnuteľnosť zrekonštruujete, automaticky výrazne stúpne jej trhová hodnota. Samozrejme, nárast je závislý od toho, ako rozsiahlu renováciu vykonáte. V každom prípade, keď sa rozhodnete svoj zrekonštruovaný dom jedného dňa predať, dostanete za neho viac peňazí.
Financie vložené do rekonštrukcie tak nevnímajte ako náklad, ale ako investíciu. Tá sa vám vráti v peňažnej podobe nielen pri predaji nehnuteľnosti, ale napríklad aj na spomínanej úspore energií.
Výhodná rekonštrukcia vďaka podpore štátu
V dnešnej dobe, kedy ceny energií rýchlo rastú, dáva investícia do rekonštrukcie domu veľký význam. Dokonca, obyvateľom Slovenska v tomto smere pomôže aj štát. Od októbra tohto roka môžete ako majiteľ staršieho rodinného domu získať dotáciu až vo výške 19 000 € na jeho obnovu.
Obnova rodinných domov je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Dotáciu môžete získať v prípade, že v rámci rekonštrukcie vykonáte opatrenia, ktoré povedú k zníženiu spotreby energií. Napríklad, necháte si zatepliť obvodové múry alebo strechu, nainštalovať fotovoltaické panely či tepelné čerpadlo. Viac informácií o dotáciách nájdete na oficiálnej stránke projektu.
Kedy sa rekonštrukcia neoplatí?
Existujú situácie, kedy sa rekonštrukcia starého domu jednoducho neoplatí. Napríklad, ak by bola príliš náročná a vyšla by vás drahšie než stavba úplne nového domu od základov. V takom prípade je, samozrejme, rozumnejšou voľbou novostavba. Takéto situácie sú však výnimočné. Obvykle ide len o prípady, kedy je nehnuteľnosť veľmi stará, zanedbaná a steny sú príliš prevlhnuté.
V drvivej väčšine prípadov je rekonštrukcia výhodná a rozhodne sa oplatí. Pokiaľ neviete, či bude dobrým riešením aj pre vás, poraďte sa s profesionálmi. Obrátiť sa môžete aj na nás.
Spoľahnite sa na profesionálov
Oplatí sa rekonštrukcia starého domu, ak ju vykonáte rýchlo a nekvalitne? Rozhodne nie! Najlepšie spravíte, keď ju zveríte do rúk profesionálom. Sme tu pre vás. S rekonštrukciami rodinných domov máme dlhoročné skúsenosti, naša spoločnosť pôsobí na trhu už od roku 2014. Sme pripravení vyhovieť aj náročným požiadavkám a postaráme sa o všetky potrebné úkony. Renovácia tak prebehne hladko a presne podľa vašich predstáv. V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.