Najdôležitejší krok pred montážou podlahy je voľba vhodného materiálu. Možností máme dnes viacero a každý typ podlahy má svoje výhody a nevýhody. Nie každý typ podlahy sa hodí do všetkých miestností bytu a nie každý typ podlahy môže vyhovovať práve vám.
Laminátová alebo vinylová podlaha? Ktorá je lepšia?
V tomto článku sa budeme venovať najmä dvom v súčasnosti najpopulárnejším druhom podláh – laminátovej a vinylovej podlahe. Spomenieme aj drevenú podlahu, avšak iba v súvislosti s laminátom a vinylom. Nebudeme sa venovať kobercom a ďalším podlahovým riešeniam.
Výhody a nevýhody laminátovej podlahy
Laminátová podlaha je v súčasnosti obľúbená najmä z dôvodu svojej nízkej ceny. Štvorcový meter takejto podlahy kúpite už za pár eur. Najlacnejšie laminátová podlaha síce veľmi kvalitou neoplýva, v mnohých situáciách však bude dostačujúca. Navyše montáž podlahy tohto typu si môžete spraviť svojpomocne. Ak ste zručný domáci majster a máte doma základné náradie, tak s montážou laminátovej podlahy nebude mať veľa problémov. Možnosť vlastnej montáže podlahy podstatne znižuje jej celkovú cenu.
Laminátová podlaha sa ľahko transportuje. Balená je v neveľkých kusoch, ktoré pohodlne naložíte aj do osobného automobilu. Jednotlivé dielce laminátovej podlahy sa k sebe pripájajú rôznymi drážkami a ďalšími špeciálnymi pripojovacími systémami. Čím lepšia podlaha, tak tým je spájanie jej častí jednoduchšie. Často stačí iba jeden diel zatlačiť k druhému. Po kliknutí sú dve laminátové dosky spoľahlivo spojené. Veľkým plusom je, že takéto spojenie je rozoberateľné. Toto umožňuje podlahu neskôr poľahky demontovať. Takisto pri poškodení časti podlahy, môžete jednoducho dielce podlahy vymeniť.
Zloženie laminátovej podlahy
Laminátová podlaha sa skladá z niekoľkých vrstiev, kde každá plní nejakú špecifickú úlohu. Na povrchu laminátovej podlahy sa nachádza tenká transparentná vrstva. Jej úlohou je chrániť telo laminátovej dosky. Podlaha je extrémne namáhaná časť domácnosti – transparentná vrstva chráni podlahu pred mechanickým a chemickým poškodením. Vďaka tejto vrstve sa podlaha len tak ľahko nepoškriabe. Takisto na nej nenájdete škvrny po prvej rozliatej káve. Čím je laminátová podlaha kvalitnejšia, tým má lepšiu práve túto ochrannú vrstvu. Takáto laminátová podlaha potom logicky vydrží dlhšie.
Druhou časťou podlahy je tzv. dizajnová vrstva. Táto vrstva je dominantná a v podstate charakterizuje celú podlahu. Kým ochrannú vrstvu nevidieť, dizajnová vrstva je to prvé, čo si všimnete. Ide o fotografický plát – zvyčajne napodobeninu dreva, kameňa a tak ďalej. Čím lepšia laminátová podlaha, tým kvalitnejšie je táto vrstva vytlačená. Tie najlepšie laminátové podlahy sú takmer na nerozoznanie od toho, čo sa snažia imitovať.
Najhrubšou časťou laminátovej podlahy je drevotriesková vrstva. Montáž podlahy by bez nej nebola možná. Drevotrieska dodáva podlahe pevnosť a stabilitu. Lepšie podlahy majú túto vrstvu hrubšiu. Za ideálnych okolností by táto vrstva bola 100-percentne odolná voči vode. V skutočnosti sú však v ponuke iba laminátové podlahy s rôznym stupňom odolnosti voči vlhkosti. Každá drevotrieska totiž časom absorbuje vlhkosť a zmení svoj objem, čo vedie k deformácii celej podlahy.
Niektoré laminátové podlahy obsahujú aj ďalšie vrstvy. Pod drevotrieskovou platňou sa môže ešte nachádzať napríklad vyvažovacia vrstva, ktorá dodatočne stabilizuje podlahu.
Najväčšia nevýhoda laminátovej podlahy
Za najväčšiu nevýhodu laminátovej podlahy sa vo všeobecnosti považuje jej slabá odolnosť voči vode. Po montáži takejto podlahy si musíte dávať pozor na jej čistenie. Laminátovú podlahu nie je možné čistiť mokrým spôsobom. Maximálne tak polosuchým (vlhkým mopom). Ak sa na povrch laminátovej podlahy dostane dostatočné množstvo vody, dochádza k jej preniknutiu k jadru, ktoré vplyvom vlhkosti napučí. Následne dochádza k deformácii podlahy.
Z tohto dôvodu nie je vhodná montáž laminátovej podlahy do priestorov so zvýšenou vlhkosťou. Laminátová podlaha sa preto len zriedka montuje do kúpeľne. Hoci sú v predaji špeciálne ošetrené laminátové podlahy určené do vlhkého prostredia. V každom prípade do kúpeľne je vhodnejšie namontovať iný typ podlahy.
Laminátovú podlahu nemožno považovať ani za najtichšiu. Pri vhodnej montáži podlahy však možno hlučnosť výrazne znížiť. Kľúčové je, aby sa pod podlahu umiestnil vhodný materiál. Našťastie dnes existuje množstvo materiálov, ktoré vedia efektívne znížiť tzv. krokovú hlučnosť.
Pocit z dotyku
Jedným z kľúčových parametrov podlahy je pocit, ktorý získate pri dotyku s ňou. V tomto smere je optimálnou voľbou drevo, ktoré vždy pôsobí na dotyk teplo. Na opačnom póle stojí dlažba. Laminátová podlaha je niekde v strede. Na dotyk je chladnejšia, ale vo väčšine situácií je to tolerovateľné.
Vinylové podlahy
Vinylové podlahy sa vyrábajú z PVC, čo je skratka pre polyvinylchlorid. Tento materiál bol v nedávnej minulosti považovaný za zdraviu škodlivý. Moderné vinylové podlahy však už spĺňajú zdravotné limity a nie je potrebné sa ich báť.
Vinylové podlahy existujú v dvoch základných formách. Podobne ako pri lamináte, aj vinylové podlahy si môžete kúpiť v dielcoch. Takáto podlaha sa potom montuje ako plávacia. Je to veľmi podobné laminátovej podlahe, akurát vinyl má väčšie nároky na rovnosť podkladu. A potom tú máme vinylové dlážky, ktoré sa predávajú v rolkách a s podkladom sa spájajú lepidlom.
Prečo si vybrať vinylovú podlahu?
Vinylové podlahy môžete nájsť v rôznych priestoroch – veľmi obľúbené sú v priestoroch s vysokou záťažou – keďže vykazujú vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
V domácnostiach však ľudia po vinyle siahajú z iných dôvodov. Oproti laminátu je vinyl ďaleko príjemnejší na dotyk. Jednoducho je teplý, podobne ako drevo. Na rozdiel od drevenej podlahy je starostlivosť o vinylovú podlahu minimálna.
Údržba vinylovej podlahy je rýchla, pohodlná a najmä lacná. Drevo je síce výborný materiál, ale vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Vinyl je v tomto smere vhodnou alternatívou.
Podobne ako laminát, aj vinyl ponúka jedinečné imitácie prírodných materiálov. Vďaka špeciálnej tlači je možné kúpiť vinylovú podlahu, ktorú sotva rozoznáte od skutočného dreva či kameňa.
Podlaha v kúpeľni
Vinylovú podlahu na rozdiel od laminátovej môžete montovať aj do vlhkých priestorov. Vinylová podlaha je optimálne riešenie napríklad do kúpeľne. Určite to poznáte aj vy. Tej pocit nepríjemného chladu zo studenej dlažby v kúpeľni. Tento chlad vám môže pokaziť relaxovanie vo vani či pod sprchou. A teraz si predstavte, že by ste mali v kúpeľni teplú podlahu, a to bez potreby inštalácie podlahového kúrenia. Vinylová podlaha je na pocit teplá a nebude vám spôsobovať nepríjemné pocity ani pri nižších teplotách.
Nie každá vinylová podlaha je však vhodná do kúpeľne. Montáž takejto podlahy do kúpeľne však musí byť dôsledná. Je potrebné zabezpečiť, aby všetka voda zostala na povrchu podlahy a neprenikla pod ňu. Nevýhodou vinylu je to, že časom sa môže rozpínať. Tomuto možno predísť výberom vhodného materiálu. Takisto použitím vhodného lepidla pri montáži podlahy.
Nech už ste sa rozhodli pre ktorýkoľvek typ materiálu, nezabúdajte, že najdôležitejšia je samotná montáž, od ktorej bude závisieť aj trvácnosť podlahy. Je preto naozaj dôležité, aby sa pokládky chopil človek, ktorý má aspon základné zručnosti a vedomosti o týchto materiáloch a technológiách. Na pokládku podlahy si teda môže trúfnuť aj domáci kutil, ale pokiaľ chcete mať istotu, zverte túto úlohu do rúk odborníkom. Nakoniec čas, ktorý by ste strávili pri tejto práci, môžete venovať svojim blízkym, či venovať sa svojim koníčkom.