Ak uvažujete nad skrášlením a ozvláštnením svojej domácnosti, steny poskytujú úžasnú, no v praxi často nevyužitú príležitosť. Okrem klasickej omietky či maľovky totiž ponúkajú širokú škálu ďalších možností, ktoré do priestoru vnesú atmosféru tradície, elegancie či luxusu. Či už je vám bližšia stará dobrá klasika alebo najnovšie trendy, prírodné či moderné materiály, veríme, že v našom zozname si nájdete to svoje.
Tapeta
Ak si pod týmto pojmom predstavujete ten neslávne známy pozostatok čias dávno minulých, ktorý ste pred rokmi zúfalo zoškrabávali zo stien, možno budete prekvapení. Tapety si postupne znova nachádzajú cestu do našich domácností – a to vo vyššej kvalite a širšej ponuke prevedení, než si ich pamätáte z minulosti. Tým najtradičnejším typom sú ešte stále papierové (jedno- či dvojvrstvové) tapety, avšak v ponuke môžete nájsť aj ďalšie druhy, medzi ktoré patria napríklad textilné, akrylové, vinylové či vliesové. Medzi populárne typy patria tapety s potlačou, kovovým leskom či reliéfom. Ak túžite po tradičnejšom či industriálnom vzhľade, môžete siahnuť po vzore s motívom tehál, kameňa, betónu alebo dreva. Pre ľudí s ekologickým cítením sú tu aj tapety z prírodných materiálov, akými sú prírodné vlákna, korok či rôzne recyklované materiály. Treba mať však na pamäti, že tieto materiály sú náročnejšie na údržbu a náchylnejšie na zašpinenie či poškodenie. Nech sú už vaše predstavy akékoľvek, tapety s veľkou pravdepodobnosťou majú (alebo aspoň imitujú) to, čo hľadáte.
Drevené obklady
Drevený obklad je klasika, ktorú zrejme netreba nikomu bližšie predstavovať. V interiéri vytvára hrejivú a útulnú atmosféru a aj napriek moderným trendom si stále drží svoju popularitu. Najčastejšie používanými druhmi dreva sú smrek, borovica, smrekovec, jedľa, lipa, breza, dub či (z kategórie exotických drevín) tík. Na to, aby si drevo zachovalo svoju kvalitu, si však vyžaduje správne podmienky – najmä správne temperovanie interiéru, prúdenie vzduchu a odvod vlhkosti cez obvodové konštrukcie. Zároveň je potrebné jeho pravidelné ošetrovanie pomocou impregnácie pre zvýšenie odolnosti, lazúr, olejov, vosku pre zvýraznenie jeho prirodzenej štruktúry či moridiel a krycích farieb pre úpravu jeho farebnosti a prekrytie vzhľadových nedostatkov. Ak však drevu poskytnete vhodné podmienky a dostatočnú opateru, odmení sa vám príjemným prostredím s nádychom prírody priamo vo vašej domácnosti.
Kamenné obklady
Interiérové obklady z kameňa vytvárajú modernú a nadčasovú atmosféru a dodávajú priestoru jedinečný charakter. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s mramorom a žulou; medzi ďalšie často používané druhy patria pieskovec, kremeň, travertín, kvarcit, vápenec, andezit a bridlica. Kvôli veľkej hmotnosti kameňa sa na obklady používajú tenké dosky, ktorých konkrétna hrúbka závisí od druhu kameňa. Rovnako sa môžeme stretnúť aj s obkladmi v podobe štiepaných kúskov rôznych veľkostí, obkladových pásikov či tenkých remienkov. V prípade prírodného kameňa musíme počítať aj s nasiakavosťou, kvôli ktorej obklad po zvlhnutí dočasne stmavne. Ak túžite po kamennom obklade, no na prírodný kameň vo vašom rozpočte nie je dostatok prostriedkov, môžete sa rozhodnúť aj pre lacnejšiu alternatívu – umelý kameň, ktorý nájdete v mnohých farbách a prevedeniach a na prvý pohľad ho nerozoznáte od toho prírodného. Ďalšou alternatívou je tzv. benátsky štuk – unikátna imitácia mramoru vytvorená pomocou špeciálnej štukatérskej techniky.
Pohľadový betón
Napriek tomu, že betón sa v našej mysli bežne nezvykne spájať s útulnosťou či luxusom, v súčasnej architektúre sa stále častejšie môžete stretnúť aj priznanými betónovými konštrukciami. V tomto prípade hovoríme o tzv. pohľadovom, resp. architektonickom betóne, ktorý obsahuje špeciálne prímesi, vďaka ktorým spĺňa aj vysoké estetické a technologické požiadavky. Samotný pohľadový betón je možné rôzne povrchovo upravovať, či už pomocou odtlačkov debnenia alebo iných typov opracovania v mäkkom alebo tvrdom stave (výsledný efekt môžeme dosiahnuť pomocou rezania, škrabania, kefovania či vymývania). Ďalšou možnosťou je betónová stierka – imitácia pohľadového betónu, ktorá je odolná proti oderu a mechanickému namáhaniu, paropriepustná a v kombinácii so správnou impregnáciou aj vodeodolná. Betónovú stierku je možné použiť na všetky typy povrchov – tehly, sadrokartón drevotriesku či samotný betón – a to aj tam, kde nie je technologicky možné aplikovať betónové obklady.
Tehla
Ďalšou charakteristickou klasikou, ktorá v tomto zozname určite nemôže chýbať, je odhalená tehla, ktorá dodáva miestnosti špecifickú rustikálnu či industriálnu atmosféru. Ak vlastníte pravý tehlový dom, môžete použiť aj skutočnú, pôvodnú tehlu – stačí odstrániť omietku, vyškriabať škáry medzi tehlami približne do hĺbky 4 cm, následne nanovo vyškárovať a tehlu impregnovať, aby sa z nej neprášilo. Ak túto možnosť nemáte, nezúfajte. V ponuke nájdete tehlové obkladové pásiky, ktoré sa štruktúrou aj farebnosťou podobajú na klasické tehly a navyše si môžete vybrať zo širšej palety odtieňov. Výsledný efekt je vo veľkej miere závislý od šírky a farebnosti škár, vďaka ktorým máte na výber z množstva kombinácií. Ďalšou možnosťou sú realistické vliesové či vinylové tapety s tehlovým vzorom a plastickým reliéfom. Nech už sa rozhodnete pre ktorékoľvek riešenie, odhalená tehla (či jej imitácia) vytvorí nadčasovú kombináciu tradičnej a modernej atmosféry, ktorá obohatí vašu domácnosť.
Ako vidíte, možnosti sú skutočne bohaté. Ak sme vás týmto článkom inšpirovali a chceli by ste sa o dostupných možnostiach dozvedieť viac, kontaktujte nás a my vám so zútulnením vašej domácnosti radi pomôžeme.