V Bratislave je množstvo krásnych historických budov a bývať v takom prostredí je radosťou nielen pre milovníkov histórie. Ako to už ale býva, vek sa na takýchto bytoch podpísal a pri prerábke preto treba myslieť na mnoho vecí.
Ak si teda poviete, že idete do toho a rozhodnete sa pre rekonštrukciu historického bytu, buďte pripravení. Okrem historického pôvodu môže prerábku predražiť aj samotné umiestnenie v Bratislave.Treba počítať aj s tým, že pred začatím prác vás čaká množstvo zisťovania, spoznávania a veľa, veľa hľadania.
Stavebné prvky a materiály
V prvom rade je potrebné zistiť, v akej historickej časti mesta sa byt nachádza. Pre byty a domy v rôznych historických častiach boli typické rozdielne materiály a detaily, je preto dobré mať o tomto prehľad. Mohlo sa napríklad stavať z nekvalitných materiálov, prípadne sa do nich pridávať rôzne prímesy.
Tie síce spôsobili, že materiálu bolo viac, no mohli zhoršiť jeho vlastnosti. Vďaka týmto informáciám budú stavbári vedieť:
- ako postupovať,
- aké materiály zvoliť,
- rozhodnúť, či budú nutné ďalšie úpravy.
História a vývoj bytu
Budovy bývajú staré stovky rokov a počas nich tam býval nespočet rôznych ľudí a rodín. Nehovoriac o tom, že byt fungoval inak počas vojny a inak funguje v moderných časoch. Všetky tieto skutočnosti sa mohli podpísať na stenách, stropoch a podlahách. Môžu tam byť vykonané rôzne opravy, ktoré neboli práve podľa štandardu a môžu spôsobiť komplikácie pri prerábke.
Analýza a diagnostika bytu
Kompletná analýza a diagnostika bytu je najdôležitejšia. Je potrebné postupovať systematicky a nevynechať žiadny krok.
Steny a strop
Skontrolujte steny, či niekde nie sú duté miesta, či neopadáva omietka. Zamerať sa treba aj na stropy a podlahy, a to najmä ak je byt v podkroví alebo úplne navrchu. V mnohých starých budovách bolo použité drevo. To môže byť napadnuté škodcami alebo hnilobou.
Okná a dvere
Okná by mali tesniť, dobre sa otvárať a zatvárať. Ak sú tam ešte pôvodné drevené, platí pre ne to, čo pre drevené podlahy. Zamerajte sa na hnilobu a škodcov (množstvo drobných otvorov v dreve môžu mať na svedomí červotoče). Skontrolujte aj dvere a zárubne. Či nie sú nakrivo, ako sa otvárajú a zatvárajú, v akom sú stave.
Inštalácie
V prípade elektriny si zistite, z akého materiálu sú rozvody (hliník, meď) a či boli niekedy menené. Ak nie, rozhodne odporúčame ich kompletnú výmenu. Hliníkové káble majú totiž tendenciu sa lámať, prípadne rozvody nie sú dimenzované na energetickú náročnosť dnešnej doby.
Tip: Venujte pozornosť aj rozvodom vody, plynu, vykurovania a kanalizácie.
Pozor na vlhkosť!
Nadmerná vlhkosť môže byť naozajstný problém a nie vždy je jednoduché zistiť, odkiaľ sa berie. Prezradiť ju môžu mapy na stenách či strope, vzdúvajúca sa podlaha alebo zarosené okná. Vlhkosť môže byť ale aj skrytá. Môže sa prejaviť až po čase. Určite nechcete, aby vám vlhla nová podlaha. Určite zavolajte odborníka, ktorý byt dôkladne prezrie, zistí, odkiaľ sa berie a ako je možné ju odstrániť.
Myslite na predpisy
Často existujú regulatívy pre obnovu historických bytov, čo znamená, že nie je možné robiť renováciu úplne podľa seba. Zistite si, či sa vzťahujú aj na váš byt a oboznámte sa s ich obsahom, ušetrí vám to prípadné ťahanice s úradmi.
Ušetrite na energiách
Navrhnite kompletnú rekonštrukciu s celkovým materiálovým a energetickým konceptom. Na toto budete potrebovať odborníka, ktorý má s projektom takéhoto rozsahu skúsenosti. V Stubau vám naši profesionáli celý proces uľahčia a poradia so všetkým, od výberu materiálov po jednotlivé kroky pri rekonštrukcii.