Chystáte sa prerábať vašu kúpeľňu, no neviete, ako na to? Máte v pláne meniť staré kúpeľňové jadro za nové? Alebo vám nateraz stačí vymeniť iba obklady? Pre každý prípad sme si pre vás pripravili návod, ako zrekonštruovať kúpeľňu tak, aby vyhovovala vašim predstavám.
Príprava na prerábku kúpeľne
V prvom rade sa treba na samotnú rekonštrukciu kúpeľne pripraviť. Treba sa vopred dohodnúť na rozsahu konštrukčných prác, na rozpočte a rôznych ďalších detailoch. Čo všetko je vhodné si ujasniť ešte pred samotnou prerábkou kúpeľne?
Rozsah rekonštrukčných prác
Čo všetko máte v pláne rekonštruovať? Idete vymeniť komplet celé jadro, alebo chcete len vymeniť staré obklady za nové a ostatné spotrebiče iba preusporiadať? Chystáte sa zasahovať aj do rozmerov kúpeľne a dodať jej tak viac priestoru?
Ak budete meniť iba obklady, celá prerábka vám bude trvať približne dva až tri dni. V prípade, že vymeníte aj zariadenie, stále vás to vyjde celkom lacno a budete to mať rýchlo hotové.
Výmena kúpeľňového jadra vás síce vyjde drahšie, no úžitok z nej budete mať oveľa dlhšie. Vymenia sa pôvodné rozvody a umakartové steny za nové, zhotovia sa nové omietky a položia sa nové obklady. Celá kúpeľňa tak bude ako nová a nebude si vašu pozornosť pýtať po dobu niekoľkých rokov.
V prípade zväčšenia kúpeľne budete potrebovať mať odborne vypracovaný projekt a stavebné povolenie. Väčšinou sa dá malá kúpeľňa rozšíriť smerom do chodby, prípadne sa spája s toaletou. Pred jej realizáciou je však potrebné zistiť si, kde máte nosné priečky a s ktorými by sa v prípade potreby dalo pracovať.
Cena rekonštrukcie kúpeľne
Cena rekonštrukcie závisí od rozsahu a cien stavebných a montážnych prác, ale aj od cien použitých materiálov a vybavenia. Rekonštrukcia klasickej kúpeľne v bytovom dome sa pohybuje v rozmedzí niekoľko tisíc eur. Všetko však závisí od spomínaných faktorov a od vašich konkrétnych predstáv a požiadaviek.
Stavebná firma alebo živnostníci?
Možno ste aj vy už narazili na ľudí, ktorí nemali práve najlepšie skúsenosti s firmami či so živnostníkmi, ktorých si na prerábku zavolali. Ak sa chcete vyhnúť krivým podlahám, zle položenej dlažbe či nevhodne vyspádovanému sprchovému kútu, dbajte na kvalitu prác viac ako na cenu.
Naše odporúčanie: Pred rekonštrukciou kúpeľne sa vopred dohodnite na presnom rozpočte za daný objem prác. Takisto je vhodné podpísať zmluvu, kde bude aj konkrétny dátum ukončenia týchto prác. Vyhnete sa tak neserióznym majstrom a v prípade reklamácie sa budete mať na koho obrátiť.
Oznámenie susedom
V prípade prerábania bytového jadra je vhodné oboznámiť s prerábkou aj vašich susedov. Rekonštrukcia sa v tomto prípade týka aj ich, nakoľko bude v panelovom dome zvýšený hluk a prašnosť. Informujte ich o rekonštrukcii aspoň pár dní vopred, najlepšie odkazom na viditeľnom mieste, napríklad vo vchode do bytovky.
Postup rekonštrukcie bytového jadra
Samotná rekonštrukcia kúpeľne začína jej obhliadkou a zhodnotením vašich predstáv s tým, čo si kúpeľňa vyžaduje. Niekedy sa totiž stáva aj to, že sa za behu vyskytnú rôzne drobné problémy, ktoré bude treba vyriešiť. Projekt tak nemusí ísť úplne podľa predstáv, s čím je lepšie vopred počítať.
Búracie práce
Ak nemeníte v kúpeľni iba spotrebiče, tak sa začína búracími prácami. Odstráni sa stará sanita, obklady a dlažba. Priestor sa vyčistí a pripraví na ďalšie búracie práce v prípade posúvania stupačiek či búrania priečok.
Ťahanie rozvodov vody
Po búracích prácach nasleduje ťahanie nových rozvodov vody a realizuje sa prípadný posun stupačiek či umiestnenie toalety. V prípade, ak dáte prednosť sprchovému kútu pred vaňou, tak sa natiahnu aj sprchové rozvody.
Murovacie a elektrikárske práce
V ďalšom kroku sa začnú vyrovnávať steny kúpeľne a v prípade potreby sa murujú nové priečky. Následne prídu elektrikári, ktorí natiahnu elektrické rozvody.
Pokládka obkladov a dlažby
V prípade potreby sa vyrovná podlaha a následne sa urobí pokládka obkladov a dlažby. Tento krok patrí už k tým posledným, pričom sa začína rysovať konečný vzhľad kúpeľne.
TIP: Neviete sa rozhodnúť, akú dlažbu a obklady vybrať? Pozrite si náš článok o výbere správneho obkladu a dlažby.
Inštalácia sanity a svetiel
Na koniec sa inštalujú všetky potrebné spotrebiče a sanita. Zabudujú sa svetlá a vypínače a dotvorí sa tak celkový vzhľad kúpeľne.
Pár rád na záver
Pri rekonštrukcii kúpeľne sa mnoho ľudí poriadne nevie rozhodnúť, akú dlažbu si v nej položí, alebo či dá prednosť vani, alebo sprchovému kútu. Aj preto sme sa rozhodli dať vám na záver ešte pár tipov, ktoré vám pri rozhodovaní môžu pomôcť.
Obklady a dlažby
Veľmi obľúbeným prvkom sú dnes veľkoformátové dlaždice s prírodným vzhľadom a obklady v rôznych formátoch a veľkostiach. Pri veľkoformátových dlaždiciach však treba dbať na to, aby boli kalibrované.
Obľúbená je aj kombinácia veľkoplošných obkladov s mozaikou, ktoré celý priestor oživia. Aj v tomto prípade, tak ako pri výbere majstrov, si dajte pozor na kvalitu materiálov. Nepúšťajte sa zbytočne do nízkych kvalitatívnych tried, ktoré by mohli priniesť viac škody ako úžitku.
Vaňa alebo sprchový kút
Rozmýšľate, či dať prednosť vani alebo sprchovému kútu? Často je to otázkou priestoru, a preto najmä v bytoch sa stretávame skôr so sprchovým kútom. Ak však máte dostatok priestoru na vanu a radi by ste si občas dopriali horúci kúpeľ, naskytá sa ďalšia otázka. Klasická alebo rohová vaňa?
Rohové vane sa odporúča dať naozaj do veľkých priestorov, nakoľko zaberajú veľa miesta. V prípade klasickej vane je zase vhodné prispôsobiť ju rozmerovo nielen kúpeľni, ale aj vám. Priemerne vysokému človeku totiž stačí vaňa s dĺžkou 170 cm, ale ak ste v rodine všetci nižšieho vzrastu, môžete si zadovážiť kratšiu vaňu. Dobrou voľbou môžu byť aj atypické vane. Možností je naozaj veľa. Všetko to záleží najmä od vás a vášho vkusu.
Veríme, že rekonštrukcia kúpeľne vám pomôže skvalitniť vaše bývanie a dopadne podľa vašich predstáv. Vždy sa môžete obrátiť na STUBAU a ponechať rekonštrukciu kúpeľne na profesionálov.