Kladenie plávajúcej podlahy môže potrápiť nejedného domáceho kutila. Prinášame vám šikovný návod, ako túto činnosť ideálne zvládnuť.
Kladenie podlahy nie je na blogu Stubau nová téma. Už v minulom článku sme rozoberali, čo všetko si musíte pripraviť a nakúpiť.
Potrebné nástroje
Pre bezproblémový priebeh prác odporúčame mať poruke nasledujúce nástroje:
- lepiacu pásku,
- rezací nôž alebo nožnice,
- rezačku laminátových podláh alebo priamočiaru elektrickú pílu, alebo vhodnú ručnú pílku na rezanie podláh,
- kladivo,
- meter,
- ceruzku,
- uholník,
- súpravu na pokladanie laminátových podláh, ktorá obsahuje:
- kliny pre nastavenie odstupu od stien,
- doklepávaciu lištu,
- sťahovací hák.
Plánovanie pokládky
Prvý krok býva najťažší. Musíte si vybrať, či budete po podlahu pozdĺžne, alebo priečne k hlavnému oknu miestnosti. Samozrejme, to závisí aj od štruktúry podlahy, u niektorých je to jedno, iné dokážu miestnosť opticky predĺžiť. Všeobecne sa odporúča inštalovať podlahu súbežne s dopadom svetla do miestnosti.
Premerajte si aj počet dosiek na šírku a na dĺžku. Ak vám bude vychádzať šírka poslednej dosky príliš malá, zvoľte radšej iný spôsob ukladania. Mohlo by sa totiž stať, že posledný rad dobre nesadne a bolo by potrebné ho buď prilepiť, alebo inak upevniť, čo sú zbytočné starosti. Na takéto ukončenie je vhodné dať nábytok, ktorý to zaťaží.
Či budete začínať od dverí, od okna, alebo úplne inak, je už na vás. Myslite na to, kde všade bude nutné rezať, napríklad kvôli trubkám, zásuvkám, či výklenkom, a ako sa tam bude dať podlaha položiť. Plánovanie dopredu vám ušetrí množstvo starostí.
Položte podložku
Najprv položte podložku. Môžete pokryť celú podlahu naraz alebo postupovať zaradom. Uvidíte, čo bude pre vás vhodnejšie. Okraje zlepte kúskom lepiacej pásky. Podložku neklaďte cez seba.
Začíname pokladať podlahu
Začíname vždy v zadnom rohu miestnosti. Pomocou klinov si nastavíme odstup od steny. Malo by to byť aspoň 10 mm, niektoré podlahy vyžadujú viac.
Ak sú v stene, pri ktorej začínate, dvere, budete musieť dosky prispôsobiť zárubni, a teda rezať už v prvom kroku.
Moderné podlahy majú tzv. klik systém, čiže ich nie je nutné lepiť, spoľahlivo zapadnú jedna do druhej. Spravidla to funguje tak, že jedna doska leží na zemi a druhú, pod miernym uhlom, zasunieme do zámku. Dbáme na to, aby dosky nevyčnievali aj drobné vysunutie môže spôsobiť, že v položenej podlahe budú nevzhľadné medzery. Dosku spustíme. Ak je medzi doskami medzera, je možné použiť doklepávaciu lištu a jemne ich k sebe doklepnúť.
Prvý rad obvykle ukončuje lamela, ktorú je nutné skrátiť. Pri meraní myslite na drážky, nemerajte od steny. Zacvaknite poslednú dosku a prvý rad máte hotový.
Ďalšie kroky
Ďalší postup môžeme obsiahnuť v týchto bodoch:
- každý ďalší rad začíname odrezanou lamelou,
- ak je kratšia než 40 cm, použite radšej novú dosku,
- opäť použijeme kolíčky na určenie odstupu.
- vytvoríme rad postupným zasúvaním lamiel, poslednú dosku skrátime.
Zasunieme nový rad dosiek do už položenej podlahy. Ideálne je, ak túto činnosť vykonávajú aspoň dvaja ľudia. Je možné to robiť svojpomocne, vtedy je ale nutné zasúvať jednu dosku po druhej postupne a doklepávať do seba pomocou doklepávacej lišty, najprv pozdĺžne a potom priečne.
Prípadné trubky kúrenia je možné obísť jednoduchým výrezom v podlahe, ktorý ale nevyzerá príliš dobre. Pre krajší výsledok, ktorý je ale náročnejší, treba rozmer a odstup trubiek vyznačiť na doske a vhodným vykružovacím vrtákom vyvŕtať diery. Od týchto otvorov potom odrezať malý kúsok priamočiarou pílkou. Po položení lamely ho stačí nalepiť okolo trubiek.
Ukončenie pokladania
Posledný rad je obvykle nutné pozdĺžne skrátiť. Myslite pri tom na to, že steny môžu byť krivé, a tak merajte potrebnú šírku pre každú dosku zvlášť.
Sťahovacím hákom stiahnite posledný rad aby dobre zapadol a položenie je hotové.
Lišty zakryjú nedokonalosti
Lišty, či už plastové, alebo drevené, umožňujú zakryť ukončenia podláh, dilatačné špáryF majú otvor, cez ktorý je možné viesť elektrické vodiče popri stene. Jednoducho upevnite lištové svorky na stenu v odporúčaných odstupoch a lišty do nich zasaďte. Menej namáhavý spôsob je prilepiť lišty pomocou na to určeného lepidla, no demontáž je komplikovaná.
Položiť plávajúcu podlahu je vďaka moderným zacvakávacím systémom pomerne jednoduchá činnosť. Môže sa ale stať, že je miestnosť nepravidelná, s mnohými nerovnosťami, čo môže z inštalácie spraviť nočnú moru.
Ak si na montáž netrúfate alebo jednoducho chcete mať dokonalú podlahu, zverte sa do rúk nám. Neoľutujete.