50 ročné hliníkové káble už doslúžili. Nespĺňajú bezpečnostné normy, pri zapájaní spotrebičov do zásuviek iskria a vy ste sa rozhodli vymeniť elektrinu v celom byte. Nie je to jednoduchá úloha a určite vám zaberie aj 2 týždne. Čo by ste mali vedieť predtým, než sa do nej pustíte?
Hlavný prívod
Ak ste sa rozhodli odstaviť plyn a kúpiť sklokeramickú varnú dosku, jedna fáza vám už stačiť nebude. Potrebujete do bytu dotiahnuť tri fázy. Väčšina starých panelových bytových domov (aj tých nízkych bez výťahu), má tri fázy na chodbe pred bytmi, alebo minimálne v pivnici. Potrebujete poslať požiadavku na elektrárne o zmenu pripojenia, vybaviť povolenie od bytového družstva, zohnať podpisy susedov a získať revíznu správu o novej elektroinštalácii vo vašom byte. Následne vám prídu zapojiť tri fázy a môžete veselo používať všetky spotrebiče.
Vyrezávanie krabičiek
Ak chcete vyrezať do steny nové diery s priemerom 7 cm a hĺbkou 4 cm pre nové krabičky s venčekmi, na vykružovacie vrtáky rovno zabudnite. Diamantové zuby na nich nič nevydržia, ibaže by ste si kúpili nejaké v hodnote 200-300 eur. Po celom obvode si narobte diery príklepovou vŕtačkou a prepojte ich zbíjačkou.
Drážkovanie
Krabičky, vypínače a zásuvky treba aj prepojiť káblami, ktoré chceme schovať do steny. Drážky vieme aj do panela vyrezať pomerne jednoducho. S flexibrúskou vyrežeme 2 čiary približne 2 cm od seba (podľa hrúbky kábla) a tie následne prepojíme opäť zbíjačkou.
Ističe a skriňa
Máte jednoizbový byt? Pokojne si kúpte skriňu na 24 ističov. Minimálne 10 ističov vám zaberú zásuvky, svetlá a spotrebiče, ďalšie 3 zvonček, 3 trojfázový istič, 4 prúdová chránička.
Nechajte to na nás
Ak nemáte aspoň základné znalosti búracích a elektroinštalačných prác, ani sa do toho nepúšťajte, radi vám do bytu natiahneme novú elektroinštaláciu tak, aby vám už nikdy nevyrážalo ističe, keď pozeráte televízor pri varení.