Vlhké a popraskané steny, voda v pivnici, plesne. To je nočná mora každého majiteľa domu. Vo väčšine prípadov za to môže nekvalitná alebo zle vykonaná hydroizolácia. Tá sa však týka napríklad rovných striech rodinných domov, ale i základov väčšiny budov. V akých prípadoch je nutné zvážiť novú izoláciu?
Kúpa staršieho domu
Rozhodli ste sa pre kúpu staršieho domu a chcete sa pustiť do jeho rekonštrukcie? Ako prvé dajte skontrolovať základy a strechu. Bývalí majitelia môžu takéto chybičky zamaskovať, no môže nastať aj prípad, že o nich sami nevedia. Strecha o sebe dá vedieť, no ak zateká do domu cez základy, problémy sa môžu prejaviť oveľa neskôr.
Svah, záplavy, spodná voda
Toto sú tri najčastejšie prípady, kedy dostáva izolácia domu zabrať. Svahovitý terén môže zapríčiniť stekanie vody počas dažďov, ktorá narobí v podloží domu slušný neporiadok (nehovoriac o pohybe samotnej pôdy). Domy v záplavových oblastiach sú ďalšou rizikovou skupinou a podobne sú na tom aj stavby, ktoré sú v oblastiach s vysoko položenou spodnou vodou.
Plesne, praskliny, narušená statika
Vlhkosť dokáže znehodnotiť dom asi najviac zo všetkých živlov. Začne to plesňami, pokračuje popraskanou omietkou a vydutým nábytkom a skončí to predraženou rekonštrukciou z dôvodu rizika pádu niektorej nosnej steny. Nepodceňujte vlhkosť vo vašom dome a bojujte s ňou od samého začiatku.
Ktorý spôsob hydroizolácie je najlepší?
Tekutá guma, hydroizolačné nátery, ale aj rôzne postreky. Neexistuje univerzálne riešenie pre všetky situácie. Iná izolácia sa používa na strechy a iná zasa pri izolácii základov. Poraďte sa s nami, radi vám pomôžeme predísť problémom a vyberieme pre vás tú najvhodnejšiu izoláciu. Váš dom vám to oplatí ďalšími desiatkami rokov bez vážnejších problémov.