Pri rekonštrukcii domu či bytu sa otázke osvetlenia miestností málokedy venuje dostatočná pozornosť. Prím hrá zateplenie, energetická účinnosť či estetický výsledok celého snaženia o zmenu, či úpravu. Pritom svetlo hrá v našich životoch veľmi dôležitú rolu. Problém je však v tom, že si to veľmi neuvedomujeme. Zle zvolené osvetlenie nám nespôsobí okamžité zdravotné problémy. Dlhodobý pobyt v zle osvetlených priestoroch sa ale zvykne prejaviť na psychike človeka – napríklad zvýšenou únavou, poruchami spánku či zníženou schopnosťou sústrediť sa.
Ako funguje náš mozog
Každé ľudské telo funguje podľa vlastných biologických hodín. Rozdiely medzi biologickými hodinami ľudí sú však pomerne malé. V zásade sa všetci musíme zmestiť do podmienok, ktoré nám ponúka naša planéta.
Biorytmus človeka je riadený Slnkom prostredníctvom slnečného žiarenia. Na základe toho naše telo vie, kedy má byť aktívne a kedy je čas na odpočinok. Počas dňa človek zabezpečuje svoje životné potreby, počas noci regeneruje. Takto to zariadila evolúcia a nič na tom nezmenila ani radikálna zmena spôsobu života za posledných cca 150 rokov.
Ústredím, ktoré zabezpečuje správny biorytmus, je mozog. Deje sa to najmä prostredníctvom hormónu, ktorý poznáme pod názvom melatonín. Melatonín sa tvorí počas noci, teda v čase absencie slnečného žiarenia. Produkcia melatonínu sa zastaví v momente, keď na rohovku nášho oka začne dopadať slnečné žiarenie.
Z tohto vyplýva, že za ideálnych okolností by sme sa zobúdzali so slnečnými lúčmi. Vstávali by sme po svitaní. Lenže to nie je v dnešnej dobe veľmi praktické. Vstávať pred východom slnka je viac ako bežné. Navyše väčšina ľudí spí v spálňach, ktoré sú veľmi dobre zatienené. Ráno do nich preniká minimum prirodzeného svetla.
Umelé a prirodzené svetlo
Prirodzené svetlo nemožno len tak jednoducho nahradiť umelým svetlom. Ľudský mozog je po tisíce generácií zvyknutý na špecifické vlnové dĺžky slnečného žiarenia. Ak máte možnosť voľby, tak vždy dajte prednosť prirodzenému svetlu. Ak takúto možnosť nemáte, tak vyberajte umelé osvetlenie dôsledne. Ponuka umelého osvetlenia je dnes veľmi dobrá – aj bežné led osvetlenie je možné kúpiť v rôznych formách. Rozdiely medzi teplým a studeným svetlom nie sú iba estetické.
Prirodzené svetlo má aj jednu ďalšiu dôležitú vlastnosť. Svetelné lúče dokážu dezinfikovať váš interiér, a to bez toho, aby to malo negatívny vplyv na vaše zdravie. Viac slnečného svetla teda znamená menej baktérií a plesní. Nikdy sa vám nepodarí tieto organizmy dostať z vášho bývania, vždy však môžete významne znížiť ich počty.
Negatívny vplyv zlej voľby osvetlenia
Keby sme to mali zjednodušiť, tak môžeme povedať, že niektoré svetlo povzbudzuje a iné naopak upokojuje. Je teda vhodné, aby ste v rôznych fázach dňa boli vystavovaní tomu správnemu svetlu. Napríklad krátko pred spánkom určite nechcete, aby došlo k stimulácii vášho mozgu. Toto sa však deje pomerne často.
Studené svetlo má schopnosť stimulovať náš mozog. V spálni by ste sa mali tomuto svetlu vyhýbať. Do spálne sa hodí menej intenzívne svetlo teplejšieho charakteru. Pôvodcom stimulujúceho svetla sú aj rôzne obrazovky. Napríklad televízor, počítač, tablet alebo smartfón. Preto sa neodporúča krátko pred spánkom používať tieto zariadenia. Nielenže dochádza k oddialeniu zaspania, môže dôjsť aj k narušeniu štruktúry spánku. V oboch prípadoch však bude výsledok rovnaký – ráno sa zobudíte menej zregenerovaní.
Ako dostať do interiéru viac prirodzeného svetla
Vďaka moderným materiálom máme omnoho viacej možností ako predchádzajúce generácie. Nie je tomu ani storočie, čo priemer okna v bežnom dome na dedine bol pár desiatok centimetrov. Malé domčeky mali z dnešného pohľadu miniatúrne okná. Viac ako absencie prirodzeného svetla sa v minulosti obávali prenikania chladu cez nekvalitné okná.
Dnešné okná majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a prirodzenému svetlu nemusíte obetovať tepelný komfort v domácnosti. Veľkosť okien je dnes viac-menej neobmedzená. Bez väčších problém si môžete nainštalovať celé presklené steny. Konkrétna podoba okien závisí na vašom rozpočte a stavebných možnostiach. Pri rekonštrukcii staršieho domu máte vždy menej možností ako pri novostavbe. Pri bytoch vás navyše čakajú rôzne ďalšie architektonické obmedzenia.
Zaujímavým spôsobom, ako dostať prirodzené svetlo do interiéru sú tzv. svetlovody. Vďaka ním môžete mať prirodzené svetlo aj v miestnostiach bez okien – napríklad v kúpeľni. Svetlovody sú presne tým, čo už ich názov naznačuje. Vedú svetlo z exteriéru do interiéru pomocou špeciálnych rúr. Povrch týchto rúr je podobný zrkadlu – svetlo tak nie je pohlcované povrchom. Je dopravené až do cieľovej miestnosti. Ukončenie v interiéry môže byť na nerozoznanie od klasického umelého osvetlenia.
Ako pomôcť prirodzenému svetlu
Presvetlenie interiéru prirodzeným svetlom nezávisí iba od priemeru okna či orientácii na vhodnú svetovú stranu. K optimálnemu presvetleniu môžete pomôcť aj voľbou vhodného interiérového dizajnu.
Veľmi dôležitá je napríklad farba stien. Farba stien totiž ovplyvňuje ich schopnosť pohlcovať svetlo. Čierna farba napríklad pohlcuje všetko svetlo. Z takejto steny sa neodrazí jednoducho nič. V tomto smerom je najlepšou voľbou biely náter, ktorý odrazí maximum svetla. Nie každému sa však páči bývať medzi snehovo bielymi stenami. Ak už volíte farebné nátery, tak dávajte prednosť svetlejším odtieňom.
Svetelný pocit z interiéru ovplyvňujú aj farby ďalších objektov – nábytok, obrazy, podlahy a podobne. Farby sa však správajú všade rovnako. Tmavé farby budú vždy pohlcovať viac svetla ako svetlé farby.
Zaujímavým interiérovým prvkom z pohľadu svetlosti sú zrkadlá. Zrkadlo odrazí všetko svetlo a navyše ešte opticky zväčší celý priestor. Zrkadlami dnes nie je problém vybaviť celú stenu. Nebude to síce najlacnejšie, ale určite to bude fungovať. Lacnejšou alternatívou sú rôzne reflexné nátery na stenu.
Väčšie priestory prirodzene pôsobia svetlejšie. V interiérovom dizajne prevláda trend väčších miestností. Bežne sa spájajú obývačky s kuchyňami. Pri rekonštrukcii bytov či domoch sú možnosti spájania miestností prirodzene obmedzené, ale vždy sa dá niečo vymyslieť.
Zaujímavým kompromisom sa ukazujú priesvitné či priehľadné steny. Nehovoriac o tom, že existujú aj steny, ktoré je možné meniť s priehľadných na priesvitné a naopak. To je však to drahšie riešenie. Postaviť priehľadnú priečku, teda stenu, ktorá prepustí svetlo bez toho, aby ste videli, čo je na druhej strane, nie vôbec komplikované. Takto môžete získať zaujímavý zdroj svetla to pozične problematických miestností. Priehľadná stena tak môže nahradiť okno či umelý zdroj svetla.
Plánovať sa oplatí
Pred rekonštrukciou bytu či domu je vhodné myslieť na vhodný spôsob osvetlenia. Prioritu by malo mať prirodzené svetlo. Bez použitia umelých zdrojov svetla sa však nezaobídete. Aj tu je potrebné spraviť dobré rozhodnutia a vybrať si vhodné osvetlenie do každej miestnosti. Ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu vášho bytu alebo domu, radi si s vami prejdeme aj rozmiestnenie svietidiel, či rozvrhneme správne umiestnenie a veľkosť okien a iných zdrojov umelého alebo prirodzeného osvetlenia.