Jednou z mnohých vecí, ktoré si v interiéri takmer ihneď všimnete, sú krivé steny alebo nerovnosť podláh. V minulosti nikomu až tak veľmi nezáležalo na tom, či bola stena rovná alebo krivá. Dokonale rovné nebolo prakticky nič – takže vyrovnávať stenu do nejakej dokonalosti nemalo žiadny zmysel. Nehovoriac o tom, že dokonalá rovnosť bola v minulosti technicky len veľmi ťažko dosiahnuteľná.
Rovná je dobrá
Dnes je život iný. Estetika a presnosť je všade okolo nás. Vyrobiť niečo dokonale rovné nie je veľký problém. Nie je to ani drahé. V takomto svete tak pôsobia krivé steny a povrchy v domácnosti naozaj rušivo. A to nemusíte byť ani žiadny pedant.
Pokiaľ si postavíte nový dom, či kúpite nový byt, problémy s nerovnosťami vás trápiť väčšinou nemusia. Ak je stavebná firma spoľahlivá, tak prakticky všetko v domácnosti bude perfektne rovné.
Úplne iná situácia je však pri rekonštrukcii starších nehnuteľností. Výrazné nerovnosti (oproti súčasnému štandardu) nájdete aj v starších panelákových bytoch. Omnoho horšie je to ale v starých rodinných domoch. Úroveň krivosti sa prirodzene zvyšuje s rastúcim vekom nehnuteľnosti.
Pri riešení problematických krivých podláh a stien v starom dome máte v zásade dve možnosti. Nerovnosti môžete prijať ako jedinečnú charakteristiku starého domu (jeho genius loci) a prispôsobiť tomu pripravovanú rekonštrukciu, alebo sa tieto nerovnosti pokúsiť odstrániť a modernizovať bývanie so všetkým, čo k tomu patrí.
Ako na krivé podlahy?
Ako pri mnohých prácach na starších nehnuteľnostiach, aj tu je potrebné začať analyzovaním existujúceho stavu. Letmý pohľad na podlahu vám toho veľa o jej skutočnom stave nepovie. Zhodnotenie stavu vyžaduje odstránenie podlahy. V panelákoch je to zvyčajne linoleum – v domoch je to z pohľadu použitých materiálov pestrejšie.
Pri hodnotení rovnosti podlahy je potrebné pamätať na to, že aj malé nerovnosti môžu mať z dlhodobého pohľadu nepríjemné následky. Vás nejaké nerovnosti pri rýchlej inšpekcii nemusia vystrašiť – druhá vec je však to, ako na tieto nerovnosti bude reagovať podlaha. Nerovnosti môžu spôsobiť pohyb podlahy a to môže viesť k zvýšenému opotrebeniu určitých častí podlahy. Takéto poškodenie podlahy vám nikto neuzná ako reklamáciu. A pohybujúca plávajúca podlaha môže navyše zvyšovať aj prašnosť interiéru.
Pri analyzovaní stavu podlahy sa odporúča použiť podlahársku vodováhu. Najjednoduchšie je zhodnotenie stavu (a navrhnutie riešenia) prenechať na pleciach odborníkov. Do vyrovnávania podlahy sa môžete pustiť aj na vlastnú päsť, nie je to vôbec zložité, so skúsenou firmou však máte záruku optimálneho výsledku vašej investície.
Podlahy je na rozdiel od stien možné takmer dokonale vyrovnať. A to bez použitia akýchkoľvek prevratných technológií. Využívame pritom schopnosť tekutín vytvoriť vplyvom gravitácie dokonale rovnú plochy. Konkrétne hovoríme o nivelačnom potere, ktorý rovnomerne rozlejeme po podlahe.
Nivelačný poter si v menšej miere bez problémov pripravíte aj svojpomocne doma. Pred jeho aplikáciou je však potrebné pripraviť podlahu. Musíte ju vyčistiť od lepidla a ďalších nečistôt. Samozrejmosťou by mala byť aj aplikácia penetračného náteru, ktorý zlepší priľnavosť nivelačného poteru k pôvodnej podlahe.
Nivelačný poter by mal tuhnúť približne 7 dní. Na vyrovnávanie podlahy je tak potrebné sa primerane pripraviť, pretože to nezvládnete za pár hodín. Avšak po cca 3 dňoch je možné po potere chodiť. Stále však naň nemôžete dať konečnú podlahu – poter musí poriadne vyschnúť. Aby ste proces schnutia zbytočne nepredlžovali, je potrebné miestnosť neustále vetrať.
Vy vytvrdnutí poteru sa môžete pustiť do pokladania konečnej podlahy. Dnes je výber podlahových materiálov našťastie veľmi dobrý, takže konkrétny výber závisí prakticky iba od vašich preferencií a finančných možností.
Zabudnite na krivé steny
Ako už bolo spomenuté, vyrovnanie stien nie je taká jednoduchá záležitosť ako vyrovnanie podlahy. Žiadna tekutina či iný materiál vám sama do seba nespraví dokonale rovný zvislý povrch.
Budete musieť použiť iné technológie. Problém nerovnosti stien sa často rieši pomocou sadrokartónu. Keďže sadrokartónové dosky sú vyrábané priemyselne, o rovnosť je tu od začiatku postarané. Takto stačí na steny nalepiť sadrokartónové dosky a do pár hodín máte pred sebou dokonale rovnú stenu. Sadrokartónové riešenie je rýchle a relatívne lacné. V menšej miere to zvládne aj šikovnejší domáci majster – hoci aj tu platí, že pre optimálny výsledok je dobré vec zveriť do rúk odborníkom.
Vyrovnanie stien sadrokartónom však nemôžeme považovať za to najlepšie riešenie. Minimálne nie vo väčšine prípadov. Samozrejme, že pri niektorých starších domoch naozaj nebudete mať inú možnosť. Krivé steny niektorých starých domoch sú postavené z takých materiálov, že iná možnosť ako sadrokartón jednoducho neexistuje.
Najlepším riešením je nanesenie novej omietky. Toto však vyžaduje primerané pripravenie podkladu. Nestačí tak čiastočne obúchať starú omietku. Všetky krivé steny je potrebné pripraviť do ich pôvodnej podoby. To znamená, obúchať až na tehlu. A až na tento povrch naniesť novú omietku.
Do nových omietok sa neoplatí púšťať na vlastnú päsť. Nie je to nemožné, ale nestojí to za to riziko neželaného výsledku. Ideálne je zveriť celú rekonštrukciu spoľahlivej stavebnej firme, ktorá má s rekonštrukciami starších nehnuteľností bohaté skúsenosti. Problém však vyrieši aj jeden skúsený murár, ktorému záleží na spokojnosti jeho klientov.
Ak si na úpravu vášho bytu alebo domu netrúfate sami, oslovte overenú stavebnú spoločnosť, ktorá vykoná úpravy vášho domova odborne a ušetrí vám tak zbytočné starosti a prípadné problémy v budúcnosti.