V stavebníctve je využívanie sadrokartónu na stropy už roky veľmi obľúbené. Pomaly v každej novostavbe nájdete sadrokartónové riešenie stropov, ktoré sa často využíva aj pri rekonštrukciách už starších domov a bytov. Nakoľko je sadrokartón jednoducho upraviteľný a má všestranné využitie, je ideálny aj ako dizajnový prvok.
Ako sa ale sadrokartón montuje a čomu sa pri montáži vyhnúť?
Montáž sadrokartónu krok za krokom
Na stropy, ale aj ako priečky sa využívajú sadrokartónové dosky. Vyrobené sú zo sadry a vysokopevnostného kartónu. Majú výborné vlastnosti a ľahko sa upravujú – jednoduchým rezaním, prípadne brúsením. Ako prebieha ich montáž?
Výber sadrokartónu
Existuje viacero typov sadrokartónu. Bežne používaný sadrokartón je biely alebo sivý (GKB, RB). Využíva sa v suchých priestoroch, napríklad na bežné bytové priečky a podhľady. Okrem týchto sa ale predávajú aj ďalšie typy.
- červený / ružový sadrokartón (GKF, RF) má vyššiu odolnosť voči teplotám pri požiari
- využíva sa často v radových domoch
- alebo ako ochrana oceľových konštrukcií pred požiarom
- zelený sadrokartón (GKBI, RBI) je impregnovaný a má vyššiu odolnosť voči vlhkosti
- využíva sa do kúpeľní, spŕch a umyvární
- modrý sadrokartón má špecifické tlmiace vlastnosti
- izoluje od hluku
Najskôr si teda vyberáte typ sadrokartónu podľa materiálovej skladby, fyzikálnych vlastností, izolácie tepla a zvuku.
Konštrukcia
Pred montážou sadrokartónu je potrebné namontovať na pôvodný betónový strop konštrukciu – drevenú v podobe drevených roštov, alebo kovovú v podobe hliníka a kotviaceho materiálu.
Príslušenstvo pre montáž sadrokartónu
Pri montáži sadrokartónového stropu budete potrebovať:
- viacero typov skrutiek, zatĺkacie a kovové hmoždinky
- náradie
- vodováhu
- vŕtačku
- vrtáky
- skrutkovač
- pomôcky na meranie
- nože
- ceruzku
- nožnice na plech
- chvostovú pílu
- stierku
- brúsne mriežky
- hoblík na hrany
- nerezové hladítko
- špachtľu
Montáž sadrokartónových dosiek
Na túto konštrukciu sa následne pripevnia sadrokartónové dosky tak, aby boli čo najbližšie k sebe. Použijú sa na to samorezné skrutky typu TN.
V prípade, ak pripevňujete sadrokartńové dosky do kovovej konštrukcie, je potrebné zaskrutkovať skrutky skrz kovový profil do hĺbky aspoň 10 mm, najlepšie je použiť skrutky dlhé 25 mm.
Pri drevenej konštrukcii je potrebné zaskrutkovať skrutky do dreva v hĺbke aspoň takej, ako je hrúbka dosky – avšak minimálne 20 mm
Výplň medzier
Medzery medzi sadrokartónovými doskami a miesta, kde sa nachádzajú skrutky, sa následne tmelia. Väčšinou sa na to používajú práškové škárovacie tmely, ktoré sa po zaschnutí prebrusujú a na finálnu vtrstvu sa používajú pastové tmely.
Brúsenie
Prevyšujúci tmel sa vybrúsi tak, aby sa dosiahol jednotný rovný povrch. Používa sa na to brúsna mriežka.
TIP: Pri brúsení si treba dať pozor na to, aby sa neporušila výstužná páska a priliehajúci povrch sadrokartónu.
Penetrácia
Po prebrúsení je vhodné povrch dosiek aj napenetrovať. Zjednotí sa tak nasiakavosť povrchu. Po zaschnutí penetrácie už stačí použiť nejakú bežnú povrchovú úpravu podľa vlastného uváženia. V kúpelniach to môže byť maľba alebo obklad, v iných miestnostiach aj tapety.
Nechajte to na profesionálov
Práca so sadrokartónovými doskami je jednoduchá a často ju zvládnu aj samotní klienti. Pri nesprávnom zaobchádzaní sa však môžu poškodiť. Takisto dosky samé o sebe síce nie sú nejaké veľmi ťažké, no jedno je posúvať ich po zemi a iné držať ich vo vzduchu nad hlavou a snažiť sa ich namontovať čo najbližšie k sebe.
Dôležitý je preto nielen kvalitný materiál, ale aj správne dodržaný pracovný postup. U nás v STUBAU vám ručíme za kvalitnú a profesionálnu montáž sadrokartónu skúsenými pracovníkmi.