Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba zvážiť pri prerábke domu či bytu, je rozpočet na rekonštrukciu. Ten do významnej miery ovplyvní vaše možnosti. Ktoré konkrétne veci od neho závisia a aké benefity viete získať, ak sa ho rozhodnete navýšiť?
Rozpočet na rekonštrukciu by ste si mali stanoviť ako jednu z prvých vecí pred samotnou prerábkou. Na základe neho viete, aké sú vaše finančné hranice a s akými zásahmi môžete počítať.
Koľko stojí rekonštrukcia bývania?
Vo všeobecnosti nie je možné stanoviť konkrétne rozpätie ceny za rekonštrukciu, keďže do hry vstupuje množstvo faktorov. Chcete renovovať dom alebo byt? Plánujete rekonštruovať len niektoré miestnosti, alebo by ste radi kompletne vynovili svoje bývanie?
Potrebujete vymeniť strechu či fasádu, alebo sa budete venovať len interiéru?
Všetky tieto veci do veľkej miery ovplyvňujú, koľko bude prerábka stáť. Pri menších rekonštrukciách sa ceny môžu pohybovať v hladinách do 5000 eur. Naopak, pri veľkých renováciách treba neraz počítať s rozpočtom viac ako 20 000 eur.
Ako stanoviť rozpočet na rekonštrukciu?
V prvom rade je dobré ujasniť si, koľko maximálne chcete do rekonštrukcie vášho bývania investovať. Len málokto má neobmedzený rozpočet. Stanovte si, koľko vlastných prostriedkov viete do nej vložiť, prípadne, aký veľký úver si budete brať v banke.
Naša rada: Ak rekonštrukciu plánujete financovať formou úveru, ešte pred začatím plánovania si preverte, či vám banka vie poskytnúť požadovanú čiastku. Vyhnete sa tak zbytočným problémom a presne viete, s čím môžete počítať.
Kalkulácia ceny rekonštrukcie
Keď máte stanovený cenový strop, premyslite si, čo by ste chceli rekonštruovať a nechajte si poradiť od profesionálov. V tomto smere je dobrým riešením obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa špecializujú na rekonštrukcie bytov či domov. Napríklad, na nás.
Radi si vypočujeme vaše predstavy a na základe našich dlhoročných skúseností vám poradíme, ktorou cestou sa vydať. Odporučíme vám, ako využiť váš rozpočet čo najefektívnejšie a vypočítame, koľko vás bude celá renovácia stáť.
Rozpočet na rekonštrukciu a jeho vplyv na možnosti
Rozpočet na rekonštrukciu do významnej miery ovplyvňuje kvalitu práce, použité materiály, energetickú efektivitu v budúcnosti, dizajn, ale aj čas. Na čo konkrétne vplýva?
Ekologickejšie a kvalitnejšie materiály
Cena za materiál do veľkej miery ovplyvňuje využitie rozpočtu. Ak máte limitované finančné možnosti, častokrát je potrebné voliť cenovo dostupnejšie alternatívy. Takéto materiály nemusia byť vyslovene nekvalitné, no môžu mať kratšiu životnosť, horšie izolačné vlastnosti a na dotyk možno nebudú tak príjemné ako drahšie varianty.
Pokiaľ máte rozpočet vyšší, investovať môžete nielen do kvalitnejších a prémiovejších, ale aj ekologickejších materiálov. Tým prispejete k šetreniu životného prostredia a do svojej domácnosti vnesiete kus prírody. Dobrým príkladom je cenovo dostupná laminátová verzus prémiová drevená podlaha.
Viac dizajnových úprav
Pri nižšom rozpočte častokrát nie je možné búrať niektoré priečky a vykonávať väčšie zásahy do stien. Naopak, ak si priplatíte, viete vykonávať oveľa významnejšie zmeny v pôvodnej konštrukcii. Vďaka tomu dokážete zmeniť daný priestor na nepoznanie.
Nehovoriac o tom, že pri vyššom rozpočte si môžete najať kvalitnejšieho architekta, ktorý vám ponúkne hneď niekoľko návrhov, ako bude vyzerať vaše nové bývanie. Jednotlivé prvky si následne viete do detailov vyladiť podľa vašich predstáv.
Vyššia energetická úspora v budúcnosti
Ak máte na rekonštrukciu vyhradený väčší rozpočet, môžete zainvestovať aj do výmeny okien či vchodových dverí, pričom si viete dopriať kvalitnejšie modely. Tie majú vynikajúce izolačné vlastnosti, takže pomáhajú šetriť energie.
Nehovoriac o tom, že investovať môžete aj do moderných spôsobov kúrenia či chladenia. Viete si dopriať efektívne tepelné čerpadlo, nový kotol, prípadne klimatizáciu. Vstupná investícia do týchto zariadení dokáže prerábku značne predražiť, treba si však uvedomiť, že v budúcnosti viete ušetriť niekoľko stoviek či tisícok eur ročne na energiách.
Naša rada: Ak máte tú možnosť, svoju nehnuteľnosť obohaťte aj o obnoviteľné zdroje energie. Napríklad, fotovoltické alebo solárne panely. Tie vám pomôžu ešte viac znížiť náklady na elektrinu či kúrenie.
Rekonštrukcia „do hĺbky“
Čím vyšší rozpočet máte, tým viac môžete ísť pri rekonštrukcii do hĺbky. Čo pod tým myslíme? Napríklad, neostanete len pri maľovaní stien, ale necháte si vymeniť aj rozvody. Prípadne, zatepliť obvodový plášť. Pri výmene rozvodov si viete nechať nainštalovať aj systém inteligentnej domácnosti, ktorý vám umožní ovládať svietenie, tienenie či bezpečnostné systémy cez aplikáciu v telefóne alebo hlasom.
Pri hĺbkovej rekonštrukcii viete venovať pozornosť rozvodom plynu alebo vodoinštalácii. Taktiež si môžete nechať inštalovať podlahové kúrenie, či už teplovodné alebo elektrické. Všetky tieto úpravy prispejú k lepšiemu komfortu bývania.
Vyššia kvalita práce
Rozpočet na rekonštrukciu ovplyvní, ako kvalitnú firmu si budete vedieť najať na renováciu vášho bývania. V tomto smere neodporúčame šetriť a robiť kompromisy. Na prvý pohľad síce bude práca stáť o pár desiatok či stoviek eur menej, avšak pripraviť sa musíte na to, že zrejme potrvá dlhšie, nebude odvedená na 100 % a možno vás potrápia mnohé nepríjemné problémy.
Chcete svoj rozpočet na rekonštrukciu využiť naozaj efektívne? Neváhajte nás kontaktovať. Pomôžeme vám naplánovať celú prerábku tak, aby ste zo svojich peňazí vyťažili maximum.