Pri kúpe bytu v paneláku je potrebné myslieť na viacero vecí. Jednou z nich je aj výber poschodia, na ktorom sa bude vaše nové bývanie nachádzať. Kúpa nového bytu je dôležité rozhodnutie, ktoré ovplyvní váš život na mnoho rokov. Preto sa odporúča výber polohy bytu zbytočne nepodceniť.
Téma umiestnenia bytu v bytovom dome sa zvyčajne zužuje do dvoch extrémov – byt na prízemí a byt na najvyššom poschodí. Pričom prirodzene medzi týmito hraničnými polohami existuje plynulý prechod. Avšak aj my v tomto článku sa budeme venovať primárne prvému a poslednému poschodiu, pretože tu najviac vyniknú rozdiely umiestnenia bytov.
Výhody a nevýhody bývania na prízemí či najvyššom poschodí môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií – objektívne a subjektívne dôvody. Objektívnymi dôvodmi myslíme vlastnosti takéhoto bývania, ktoré sa týkajú každého z nás. Pod subjektívnymi dôvodmi rozumieme osobné preferencie.
Nevýhody bývania na prízemí
Byty na prízemí sa vo všeobecnosti považujú za menej hodnotné ako byty na vyšších poschodiach (s výnimkou toho najvyššieho). Tento fakt si môžete veľmi jednoducho overiť na realitnom trhu. Byty na prízemí sú takmer vždy o niekoľko percent lacnejšie ako byty na vyšších poschodiach. Samozrejme, že nie vždy tomu musí byť tak. Do úvahy však berieme bežný slovenský panelák.
Nižšia cena prízemného bytu súvisí s reálnou horšou kvalitou bývania a zároveň s vnímaním tejto polohy. Jednoducho pri takýchto bytoch je potrebné rátať aj s predsudkami, ktoré nie sú založené na realite.
Asi najčastejšie sa stretnete s obavou, že byty na prízemí sú bežným objektom vykrádania. Na prvý pohľad je to logické. Dostať sa cez okno do bytu na prízemí je omnoho jednoduchšie ako do bytu na 12. poschodí. Štatistika však toto nepotvrdzuje. Dôvodov je viacero. Väčšina prízemných bytov je primerane zabezpečená – napríklad balkón je zamrežovaný. Na vyšších poschodiach na takéto bezpečnostné opatrenia nemyslia. A najmä – väčšina bytov je vykrádaných cez vchodové dvere, a nie cez okná. Bezpečnostnou výhodou bytu na prízemní je vysoký pohyb ľudí. Cez prízemie chodia všetci obyvatelia paneláku. Okná aj balkóny sú často v blízkosti chodníkov, takže sú pod dohľadom okoloidúcich. A zlodeji potrebujú pre svoju činnosť presný opak.
Navyše dnes existuje široká paleta bezpečnostných zariadení, ktoré dokážu efektívne zabrániť vstupu zlodejov cez okná a balkón na prízemí. To isté platí aj pre vstupné dvere.
Mnohí ľudia budú za oveľa väčší problém bývania na prízemí považovať hluk. Hluk prenikajúci do bytu na prízemí bude nevyhnutne vyšší ako pri bytoch na vyšších poschodiach. Na prízemí je najväčšia premávka. Tadiaľto prejdú všetci obyvateľa bytového domu. Krokový hluk však zvyčajne nie tou najhoršou vecou. Problémy spôsobuje najmä výťah či výťahy. Neustály pohyb výťahu nemusí tolerovať každý.
Hluk do prízemného bytu môže vnikať aj z ulice. Úroveň takéhoto hluku závisí od umiestnenia okien. Ak máte pod oknami priamo cestu či nejakú lavičku, tak sa hluku nevyhnete. Rušná ulica bude rušnou ulicou.
Hluk v byte na prízemí možno do výraznej miery obmedziť modernými technológiami. Kvalitné okná dokážu minimalizovať hluk na minimum. Samozrejme, že v prízemnom byte nemôžete očakávať, že si v lete dokorán otvoríte okno v spálni a budete pozorovať spln mesiaca. Hluk z ulice však viete efektívne eliminovať. To isté možno povedať aj o hluku zo spoločných priestorov – základom sú kvalitné protihlukové dvere. Tie nemusia byť najlacnejšie, ale v boji proti hluku sú najefektívnejšie.
Ďalšou vnímanou nevýhodou bývania na prízemí sú chladné podlahy. V novostavbách je toto do veľkej miery vyriešené kvalitnou izoláciou. V bežných panelákoch to však tak nie je – na prízemí nemáte pod sebou žiadneho suseda, ktorý by vám pomáhal s vykurovaním dlážky.
Výhody bývania na prízemí
Azda najväčšou výhodou bývania na prízemí je rýchlosť, s akou sa dostanete von. Na ulici ste v priebehu pár sekúnd. Nemusíte čakať na výťah. Vyjdete von takmer rovnako ako v rodinnom domu. Ak si kúpite novú sedačku či iný kus nábytku, tak s ním nemusíte zápasiť pri preprave na vyššie poschodie. Mnohí ľudia toto považujú za kľúčovú výhodu. Najmä starší ľudia ocenia pohodlnosť, s akou sa dostanú do svojho bytu. A to aj v prípade poruchy výťahov.
Pri bývaní na prízemí je dobré spomenúť ešte jednu výhodu. Kým na vyšších poschodiach musíte myslieť na susedov, čo bývajú pod vami, na prízemí takýto problém jednoducho nemáte. Pokojne tak môžete dupotať či skákať po dlážke. Nikoho tým nebudete rušiť.
Nevýhody bývania na najvyššom poschodí
Ono je to v podstate jedno, či ide o tretie, piate alebo trináste poschodie. Problémy sú takmer vždy tie isté. Pri novostavbách je situácia trochu iná, keďže pri ich navrhovaní sa na tradičné problémy myslelo.
Za najväčší problém bývania na najvyššom poschodí možno považovať absenciu primeranej stropnej izolácie. Keď bývate na predposlednom poschodí, tak vašou stropnou izoláciou je váš sused. Pri najvyššom poschodí sa však zvyčajne jedná o jeden kus panelu – lepšie či horšie zatepleného. Ako už bolo spomenuté, tento problém sa dá zmierniť premyslenou konštrukciou strechy. Pri bežných panelákoch však s týmto nemôžete automaticky počítať.
V horúcich letných dňoch sa tak teploty v byte na poslednom poschodí zvyknú vyšplhať do neznesiteľných výšok. Teda do takých výšok, ktoré vám znemožnia pokojný spánok. Takýto problém sa len obmedzene dá vyriešiť otvorenými oknami či ventilátormi. Jediným efektívnym riešením je klimatizácia. A tá nie je práve najlacnejšia.
So strechou súvisí aj ďalší potenciálny problém – ak strecha začne zatekať, tak máte problém vy – a nie ľudia pod vami. Strecha je síce spoločný majetok, ale urgenciu na riešenie problému budete pociťovať najmä vy.
Výhody bývania na najvyššom poschodí
Bývať na najvyššom poschodí má aj množstvo výhod, ktoré nemožno prehliadať. Kvalitné byty na najvyšších poschodiach sú neraz tie najdrahšie v celej budove. Toto však platí iba pri bytoch vyššej kategórie. Čím vyššie je položený váš byt, tým máte krajší pohľad na mesto, na okolie.
Ak chcete mať maximálny pokoj od susedov, tak byt na najvyššom poschodí je tou optimálnou voľbou. Nikoho nebudete mať nad sebou. Nebudete počúvať žiadny krokový hluk a ani sa ho nebudete musieť obávať. Ak by ste chceli byť extrémne tolerantný aj k susedom pod vami, je vhodné investovať do kvalitnej podlahy. Na poslednom poschodí paneláku sa budú pohybovať iba obyvatelia tohto poschodia. Pohyb výťahu tu bude minimálny.
Každá stavba je iná
Najjednoduchším spôsobom, ako sa vyhnúť vyššie uvedeným problémom, je kúpiť si byt niekde na treťom či štvrtom poschodí. Teda niekde v strede, kde sa vás nebudú týkať extrémy prízemia a najvyššieho poschodia.
Alternatívou je dôkladné preskúmanie pomerov v bytovom dome. Ako sme už spomínali, novostavby ponúkajú výrazne odlišné podmienky ako staršie paneláky. Veľké rozdiely sú však aj pri bežných panelákoch. Pri prízemných bytoch je dôležité najmä dispozičné riešenie celej budovy. Nie vždy sú okná orientované priamo na ulicu – niekedy stačí trochu zelene a problém je vyriešený. Ďalšou podstatnou charakteristikou stavby je tepelná izolácia. Pri byte na najvyššom poschodí ide najmä o tepelnú izoláciu strechy. Nie každý byt na poslednom poschodí sa v letných mesiacoch zmení na peklo na zemi.
Akokoľvek sa ale rozhodnete, nezabúdajte, že najdôležitejší je váš prvotný pocit z bytu a ku kvalitnému bývaniu si už ľahko dopomôžete či už väčšími, alebo menšími úpravami interiéru, v prípade staršieho bytu aj kompletnou rekonštrukciou.