Domov je miesto, kam sa radi vraciame. Všetci túžime mať také miesto. Túžime po peknom bývaní, kde sa nám bude príjemne žiť. Časom sa však všetko opotrebuje, a vtedy nastane čas na rekonštrukciu. Ako ale na ňu? Pozreli sme sa na najčastejšie chyby pri rekonštrukcii, ktorých sa ľudia dopúšťajú.
Časté chyby pri rekonštrukcii a ako sa im vyhnúť
Pri renovácii bytu môže dôjsť k rôznym chybám. Aby ste sa im vyhli, treba myslieť na mnoho vecí dopredu. Aj preto sme si pre vás pripravili zoznam možných pochybení aj s tipmi, ako sa im vyvarovať. Akých omylov sa pri rekonštrukcii dopúšťame najčastejšie?
- chceme si všetko urobiť sami
- vyberáme si nevhodných živnostníkov a firmy
- zabúdame na praktickosť a máme nereálne predstavy
- podceňujeme svoju finančnú situáciu
- zvolíme nevhodný čas
- podceňujeme presnosť merania
- snažíme sa všetko popohnať
- pri výbere materiálu sa zameriavame na to najlacnejšie
- spotrebiče vyberáme nerozvážne
- zabúdame na zákony
Svojpomocná rekonštrukcia
Pre svojpomocnú rekonštrukciu sa rozhodujeme väčšinou kvôli tomu, že chceme ušetriť. Nemusíme tak totiž nikomu platiť za jeho služby. Nakúpime si potrebný materiál a o zvyšok sa postaráme sami.
To by nebol vôbec problém. Je tu však jedno ALE. Tak, ako môže svojpomocná rekonštrukcia priniesť mnoho výhod, najmä tú finančnú, tak môže narobiť aj veľa problémov. Najčastejšie sa to deje v prípade, ak podceníme svoje schopnosti. Ani šikovný domáci majster nemusí vedieť urobiť všetko. Následné naprávanie chýb potom vyjde oveľa drahšie, než počiatočná investícia do firiem či živnostníkov, ktorí vedia, ako na rekonštrukciu vášho bývania.
Nevhodný výber živnostníkov a firiem
Ďalšou chybou, ktorej sa mnohí dopúšťajú, je zlý výber živnostníkov a firiem. Odporúčame obrátiť sa na odborníka, ktorý nepodcení žiadnu časť procesu rekonštrukcie, a to od konzultácii ohľadom výberu materiálu, až po samotnú realizáciu.
Ako ale vybrať vhodných majstrov?
Pri výbere vhodných ľudí je dobré zamerať sa na referencie, služby, ktoré ponúkajú a následnú komunikáciu. Najlepšie je, ak máte referencie priamo od vašich známych. Ak tento výber neuponáhľate a dáte si na ňom záležať, ukáže sa vám to v podobe výborne odvedenej práce.
Nereálne predstavy a zabúdanie na praktickosť
Každý túži po krásnom bývaní ako z magazínu. Nech už ale rekonštruujete z akéhokoľvek dôvodu, vždy sa najskôr zamerajte na využiteľnosť vašich priestorov. Veľa ľudí si pozrie dobre vyzerajúce fotografie interiérov a podľa toho chce prerobiť svoje aktuálne bývanie. Nie vždy to však môže vyjsť podľa predstáv.
Vaša domácnosť by mala vyzerať dobre, ale zároveň by mala byť praktická. Prispôsobte svoj priestor vašim potrebám a zvykom. Od toho následne odvíjajte ďalšie body rekonštrukcie. Nezabudnite ani na prípadné obmedzenia priestoru. S nimi vám vedia poradiť šikovní architekti či interiéroví dizajnéri. Výsledkom bude reprezentatívny a zároveň praktický interiér.
Nepremyslené financie
Veľmi častým úkazom je aj to, že často podceňujeme našu finančnú situáciu a výdavky spojené s rekonštrukciou. Ak si zle nastavíme rozpočet na rekonštrukciu, môže sa nám stať, že budeme musieť robiť mnoho ústupkov, a to najmä na cene práce a materiálov. Výsledok sa tak ale naponok nemusí zhodovať s tým, čo sme si predstavovali. V tom prípade však bola rekonštrukcia zbytočná.
Ako sa tomu vyhnúť? Príprava na rekonštrukciu si vyžaduje zodpovednú správu financií. Niektoré aplikácie na správu financií vám pomôžu získať lepší prehľad pri plánovaní rozpočtu na rekonštrukciu.
Nastavte si rozpočet tak, aby ste mali prípadnú rezervu a nemuseli tak postupne poľavovať z vašich prvotných predstáv. V prípade, že na rekonštrukciu nemáte dostatok financií, je vhodné zvážiť, či si rekonštrukciu nerozdelíte na menšie úpravy, prípadne, či ju neodložíte na neskôr.
TIP: Urobte si prieskum trhu a zistite, v akých sumách sa pohybuje cena za jednotlivé práce a materiál. Nechajte si urobiť predbežné cenové ponuky, v ktorých bude obsiahnutý aj materiál, aj cena práce. Aby sa vám to neskôr nezačalo zbytočne predražovať o veci, s ktorými ste už nepočítali.
Zlé načasovanie
Áno, aj toto patrí medzi veľké chyby pri rekonštrukcii. Potrebujete zrekonštruovať celý dom či byt, prípadne viacero miestností? Ak máte dostatok financií a možností na takúto obsiahlu rekonštrukciu, odsťahujte sa na potrebný čas a nechajte si urobiť všetko naraz. Aj firmy a živnostníkov však treba kontrolovať, a preto je vhodné vrhnúť sa do rekonštrukcie v čase, kedy na to budete mať čas.
Nepresná výmera
Veľký pozor si treba dávať aj v prípade zamerania priestoru a jeho jednotlivých častí. Pri firmách či živnostníkoch to nechávate na nich, no pri svojpomocnej rekonštrukcii treba byť pri vymeriavaní priestoru obzvlášť dôsledný. Niekedy sa dokonca aj odborníci pomýlia, a preto v tomto prípade platí heslo dvakrát meraj, raz rež.
Nedostatok času
Veľakrát chceme všetko popohnať, no niekedy to naozaj nejde. Sú veci, ktoré majú svoj čas, a ak ich uponáhľate, neskôr sa to prejaví. Stierka musí schnúť, pri pokládke podlahy ju treba najskôr pripraviť. Všetko niečo trvá.
Ak spolupracujete so zodpovednou firmou, povedia vám aj približný termín dokončenia. Samozrejme, že stať sa môže hocičo, a preto je lepšie počítať s trochu dlhšou dobou, než vám bolo povedané. Verte, že ak sa nič nepodcení a všetko sa spraví tak, ako má, bude to pre vaše bývanie to najlepšie.
Lacný materiál
Nikto nechce dávať za služby a produkty viac, než musí. Snažíme sa ušetriť, kde sa dá, no niekedy šetríme na nesprávnych veciach. Pri rekonštrukciách sa často šetrí najmä na materiáloch, pričom pri ich výbere ide viac o cenu, než o kvalitu.
Samozrejme, že drahšie nemusí znamenať kvalitnejšie a naopak. Aj preto je vhodné zamerať sa na kúpu materiálov, ktoré majú dobrý pomer ceny a kvality. V prípade, ak plánujete rekonštrukciu o niekoľko mesiacov, materiál si môžete nakúpiť aj vopred, a to cez sezónne výpredaje. Ušetriť môžete aj v prípade, že nakúpite všetko u jedného obchodníka, nakoľko vám poskytne množstevnú zľavu.
Nesprávny výber spotrebičov
Ľudia sa pri rekonštrukcii popálili už na hocičom. Nakúpili spotrebiče vopred, no pozabudli na to, kam pôjdu a aké rozmery by mali mať. Napríklad v prípade umiestnenia práčky do kuchynskej linky je potrebné zvážiť hĺbku kuchynskej dosky. By ste ani neverili, ako sa na takéto detaily ľahko zabudne a následne vzniká problém.
Zohľadnenie zákonov
Ako posledné si spomenieme zákony. Rekonštrukcia, tak ako aj každá väčšia oprava, sa nazýva stavbou, a teda sa na ňu vzťahuje stavebný zákon. Tieto zmeny sa teda môžu vykonávať iba na základe stavebného povolenia, prípadne ohlásenia stavebnému úradu.
Pred začiatkom rekonštrukcie si preto zistite, či je potrebné mať stavebné povolenie, alebo ju stačí iba ohlásiť na príslušnom úrade. Napríklad pri búraní priečok, ktoré nie sú nosné, vám stačí ohlásenie drobnej stavby. Ale v prípade, že zasahujete do stability stavby alebo do rozvodov, budete potrebovať stavebné povolenie.
Chyby pri rekonštrukcii? Vyhnite sa im
Keď už viete, čomu sa pri rekonštrukcii vyhnúť, môžete sa vrhnúť do práce. Ako na rekonštrukciu jednotlivých priestorov, sa môžete dočítať na našom blogu, alebo si uľahčite život a zverte rekonštrukciu vášho bývania do rúk odborníkov.