Kúpa holobytov a holodomov je v dnešnej dobe pomerne obľúbená. Na jednej strane dokáže poskytnúť určitú finančnú úsporu a zároveň získavate možnosť zariadiť si bývanie podľa svojich predstáv. Avšak, je potrebné podotknúť, že dokončenie holodomu nie je jednoduchá záležitosť.
Čo vás pri dokončovaní holodomu čaká a neminie? Prinášame vám krátky prehľad vecí, na ktoré sa treba pripraviť.
Oplatí sa kúpiť zariadený dom, alebo holodom?
Keď sa rozhodujete medzi kúpou holodomu a zariadenej nehnuteľnosti, zvážiť je potrebné viacero aspektov. Pri zariadenom dome nemusíte nič riešiť. Vykonáte pár jednoduchých úprav, prípadne vymeníte nejaké kusy nábytku, ale v zásade sa môžete ihneď nasťahovať. Na druhej strane, pripraviť sa treba na vyššiu cenu.
Holodom môže byť lacnejší, ale aj drahší
Hlavnou výhodou holodomu je to, že si môžete všetko zariadiť podľa seba. Od podláh cez rozloženie nábytku, farbu stien, až po najmenšie detaily. Je len na vás, čo si do svojej domácnosti dáte a čo nie. Teda, dokážete sa flexibilne prispôsobiť rozpočtu. V mnohých prípadoch však hrozí, že v konečnom dôsledku zaplatíte viac ako pri kúpe zariadeného domu. Totižto, developeri vedia obvykle nakúpiť zariadenie a materiál za nižšie ceny.
Verdikt: Väčšina ľudí v dnešnej dobe uprednostňuje holodomy. Predsa len, vo svojom novom bývaní budete pravdepodobne žiť mnoho rokov, preto je dobré prispôsobiť si ho presne podľa vašich predstáv už hneď na začiatku.
Čo všetko zahŕňa dokončenie holodomu?
Pod holodomom si môžete predstaviť objekt so strechou, oknami a vstupnými dverami, ktorý však v interiéri nemá vôbec nič. Elektroinštalácia či vodoinštalácia je zavedená len provizórne, podlaha je betónová, steny sú nevymaľované. Jednoducho, ide iba o holý priestor, ktorý je potrebný od nuly zariadiť a prispôsobiť vašim predstavám.
Návrh interiéru
Prvým krokom pri dokončovaní holodomu je architektonický návrh interiéru. Na základe koncepcie nehnuteľnosti si môžete sami vytvoriť nejaké náčrty, ako by ste si predstavovali zariadenie jednotlivých miestností. Následne je však vždy dobré navštíviť skúseného architekta a poradiť sa s ním. Ten vám presne povie, ktoré riešenia sú vhodné a ktoré nie. Zároveň vytvorí kvalitné vizualizácie, aby ste si vedeli lepšie predstaviť, ako bude vyzerať výsledok.
Praktický tip: Spolupráca so skúseným architektom prináša ešte jednu veľkú výhodu – vopred získate orientačnú cenovú ponuku. Budete tak vedieť, čo vás čaká po finančnej stránke.
Inštalačné práce
Keď je ujasnený koncept interiéru, môžu sa začať stavebné práce. Jedným z prvých krokov je obvykle modifikácia jednotlivých inštalácií. Na základe pozície kuchynskej linky, nábytku, umývadla, vane, sprchového kúta, toalety, radiátorov a ďalších zariadení sa inštalácie zavedú do konkrétnych časí nehnuteľnosti. Teda, je potrebná spolupráca s odborníkom na elektroinštalácie, vodoinštalácie, prípadne plynoinštalácie. Taktiež je dobré prácu jednotlivých remeselníkov zladiť, aby si navzájom neprekážali a ich úpravy navzájom nekolidovali.
Zníženie stropov a dorábanie stien
Pokiaľ s veľkosťou jednotlivých miestností holodomu nie ste spokojní, nič sa nedeje. V dnešnej dobe je vybudovanie nových stien či zníženie stropov mimoriadne jednoduché. Najvýhodnejším riešením sú obvykle sadrokartónové priečky či podhľady. Ich benefitom je nízka cena a jednoduchá montáž, pričom vo výsledku budete mať pocit, že ide o klasickú murovanú stenu. Benefitom zníženia stropu je možnosť inštalácie bodových svietidiel a vedenia potrubí.
Maliarske a natieračské práce
Keď sú inštalácie pripravené a steny dorobené, prichádza rad na omietky. Profesionál musí „holé“ steny vhodne ošetriť, aplikovať na ne omietku a natrieť ich vami zvolenou farbou. Najobľúbenejším riešením je v dnešnej dobe biela, ktorá navodzuje pocit čistoty a jednoducho sa dopĺňa s inými odtieňmi. Pokiaľ chcete, na niektoré steny si viete nechať aplikovať moderné tapety, ktoré dokážu pekne oživiť interiér.
Realizácia kúpeľní a pokladanie podláh
V kúpeľni je nutné inštalovať sprchový kút, vaňu, toaletu a ďalšie základné súčasti. Následne sa realizujú kachličkové obklady stien a podláh.
Čo sa týka podláh v jednotlivých miestnostiach, tie sa štandardne kladú až po maliarskych prácach, aby nedošlo k ich zafarbeniu. Moderným trendom je podlahové kúrenie, ktoré môže byť buď elektrické, alebo teplovodné. V prípade oboch riešení je potrebné pred pokladaním podláh realizovať potrebnú izoláciu a rozložiť potrubia, respektíve, elektrické fólie či rohože.
Montáž zárubní, dverí a nábytku
Jedným z posledných krokov je rozmiestnenie jednotlivých kusov nábytku. Musíte nainštalovať kuchynskú linku, do stien navŕtať poličky či skrinky a podobne. Osadia sa vnútorné zárubne, pričom samotné dvere sa obvykle montujú ako posledné, aby nedošlo k ich poškodeniu pri presúvaní nábytkov.
Dokončenie holodomu bez starostí
Samozrejme, vyššie uvedený proces môže byť doplnený aj o ďalšie práce. Napríklad, ak si budete nechávať inštalovať klimatizáciu či rekuperáciu. Dokončovanie holodomu tak nie je jednoduchá činnosť, ktorú zvládnete sami v priebehu niekoľkých dní. Nezaobídete sa bez pomoci profesionálov, pričom je dôležité, aby boli správne koordinovaní.
V tomto smere je najlepšie využiť služby spoločnosti, ktorá zabezpečí všetky potrebné práce. Obrátiť sa môžete na nás. S dokončovaním holobytov a holodomov máme bohaté skúsenosti. V našom tíme sú skúsení inštalatéri, murári, obkladači a ďalší profesionáli, ktorí sa postarajú o to, aby dom vyzeral a fungoval podľa vašich predstáv. Vy nemusíte nič riešiť a získate výsledok spĺňajúci tie najvyššie štandardy.