Potrebujete rozdeliť miestnosť priečkou a získať tak odhlučnený a oddelený nový priestor? Chcete zabrániť únikom tepla z vášho obydlia, prípadne plánujete vybudovať protipožiarnu ochranu podkrovia? Montáž sadrokartónu je v týchto situáciách preferovaným riešením.
Sadrokartón sa však osvedčil aj ako podkladový materiál pre podlahu, vyrovnávací materiál do stropov alebo ako šikmina v podkroví. Pripravili sme pre vás zoznam kľúčových informácií, ktoré potrebujete vedieť predtým, než sa pustíte do stavebných úprav so sadrokartónovými doskami.
Ak uvažujete nad montážou sadrokartónu, pravdepodobne ste sa už stretli s jeho aplikáciou a poznáte niektoré z jeho početných výhod. V článku si však povieme aj o možných výzvach, ktoré vás pri práci s týmto materiálom čakajú.
Výber sadrokartónovej dosky
Vďaka zloženiu a spôsobu výroby je sadrokartónová doska vhodná do suchej výstavby, pretože pomáha znížiť podiel vody v stavebnej konštrukcii na minimum. Tým pádom je vhodná aj do vlhkého prostredia náchylného na vznik plesní. Zjednodušene povedané, sadrokartónová doska je spojením lisovanej sadry a papierového kartónu. Pridaním sklených vlákien do sadry sa získavajú protipožiarne vlastnosti dosky a do extra vlhkého prostredia treba použiť impregnovaný kartón. Na trhu teda bežne nájdete dosky rozdelené farebne:
- Bielou je označená univerzálna a najlacnejšia doska, vhodná do priečok a stropov miestností, v ktorých vlhkosť vzduchu nepresahuje 70%
- Červenou farbou sú charakterizované dosky s protipožiarnou ochranou. Pre svoje dôležité vlastnosti sú aj najťažšími doskami
- Zelenou rozumieme impregnované dosky proti vlhkosti, optimálne pre kúpeľne alebo kuchyne. Treba pri nich počítať s vyššou cenou za m2 v porovnaní s ostatnými typmi
- Modrou označujeme dosky s protihlukovo izolačnými schopnosťami, ktoré pomáhajú eliminovať vzduchovú a krokovú priezvučnosť a postarajú sa tak o náš akustický komfort
Pri výbere vhodného typu dosky sa poraďte s odborníkmi. Bežne sa predávajú dosky s hrúbkou 12,5 až 18 milimetrov, čo samozrejme výrazne ovplyvní hmotnosť konštrukcie, na druhej strane platí, že ťažšie zariadenia a predmety je vhodné umiestniť na hrubšiu stenu. Výrobca uvádza hmotnostné rozpätie sadrokartónu medzi 9 – 15 kg na m2, v závislosti aj od vyššie spomenutých požadovaných vlastností. Vlhkosť vzduchu netreba podceňovať, nakoľko sadrokartón má tendenciu nasať vodnú paru a zväčšiť svoj objem, čím vznikajú pohyby a môže dôjsť k praskaniu v spojoch. Taktiež, sú dostupné dosky, ktoré kombinujú vlastnosti, napríklad protipožiarna ochrana a zároveň absorpcia vlhkosti a izolácia zvuku. Zaujímavou je aj schopnosť niektorých dosiek čistiť vzduch miestnosti od škodlivých výparov formaldehydu, ktorý sa nachádza napríklad v lepidlách v podlahe, v kobercoch či záclonách, v čistiacich prostriedkoch alebo sa uvoľňuje pri žehlení.
Podkonštrukcie a pripevňovacie prostriedky
Významnou prednosťou sadrokartónovej dosky zostáva jej ľahkosť, vďaka ktorej je priebeh montáže jednoduchší. Mnohým môže napadnúť otázka, akú záťaž takáto priečka unesie. Faktom je, že zvládne aj ťažšie a mohutnejšie predmety či zariadenia. Keď sa rozhodnete upevňovať police, domáce kino, sanitárne zariadenia či kuchynskú linku, o svojich zámeroch si pohovorte s montážnou firmou. Pri realizácii určite neodporúčame šetriť na kvalite kovových vodiacich profilov (priečkové, podhľadové, vystužovacie) ani pripevňovacích prostriedkov (samorezné skrutky a natĺkacie hmoždinky).
Správna montáž sadrokartónu
Rovnako dôležitým je dodržiavanie správneho technologického postupu. Základným pravidlom je, že skrutky musia prečnievať cez profil minimálne 1cm a od hrany dosky musia byť vzdialené minimálne 1cm. Maximálna vzdialenosť jednotlivých skrutiek je tiež stanovená: 25cm pri priečkach a 17cm pri podhľadoch. Ťažké predmety či zariadenia fixujeme do nosného rámu konštrukcie. Výrobcovia ponúkajú aj špeciálne nosné konštrukcie pre uchytenie sanitárnych zariaďovacích predmetov.
Výstužné pásky a tmelenie
Napriek dodržaniu popísaných postupov pri konštrukcii sa niekedy stane, že priečka začne po čase praskať. Je to neblahý jav, ktorý môže súvisieť s poslednou fázou montáže, a tou je tmelenie. Ide o činnosť, pri ktorej vyrovnáme a zahladíme všetky škáry, ktoré nám vzniknú v spojoch dosiek a po obvodoch. Na tmelenie používame špeciálny škárovací tmel, ktorý sa pred použitím rozmieša s vodou. Po nanesení tmelu prilepíme na spoje medzi doskami výstužnú pásku zo sklovlákniny a opäť zatmelíme. Páska spevní spojenie dosiek, čím bráni pohybom, ktoré by spôsobovali neskoršie praskliny. V napojeniach na okolité konštrukcie, ktoré pracujú a vyvíjajú tlak, je vhodné použiť separačné pásky. Ako tretiu vrstvu nanášame pastový tmel, ktorý uzavrie póry kartónu. Nakoniec zbrúsime prípadné nerovnosti a môžeme maľovať.
Či sa ako zručný domáci kutil podujmete na montáž sadrokartónu sami alebo sa s dôverou obrátite na tím skúsených odborníkov, v každom prípade vám prajeme úspešnú stavbu.