So sadrokartónom sa stretol každý z nás. Kto si priamo nepozrel stavbu pomocou tohto materiálu, tak určite už bol v miestnosti, ktorá sadrokartón využívala. Hoci sa môže zdať, že sadrokartón je záležitosťou posledných rokov, opak je pravdou. Sadrokartón je veľmi stará stavebná technika. Dnes akurát poznáme jej oveľa dokonalejšiu formu.
Prečo využiť sadrokartón?
Sadra sa však pri stavbe používala od nepamäti. Sadrokartónová doska je vyrobená z obyčajnej sadry. Akurát je obalená papierom (kartónom), čo umožňuje vysokú štandardizáciu. Budúcnosť sadrokartónu je v našich končinách pomerne jasná. Stačí si pozrieť spotrebu sadrokartónových dosiek na obyvateľa za jeden rok. V západnej Európe je to cca 20-krát viac. Na druhej strane Atlantického oceánu je to dokonca ešte viac.
O výhodách sadrokartónu sa presviedča čoraz viac ľudí. Množia sa firmy, ktoré sú v montáži sadrokartónu skutočne zdatné. K obľúbenosti sadrokartónu prispievajú aj rastúce mzdy. Tým sa automaticky stáva sadrokartón atraktívnejší, keďže je menej náročný na prácu. To sme ale už pri konkrétnych výhodách tohto spôsobu stavby.
Prerábky bytov a domov sú najčastejšie stavebné činnosti. Pred prerábkou bytu stojí každý stavebník pred rozhodnutím o spôsobe realizácie. Musí si tak okrem iného zvoliť, či sa pustí do klasických stavebných postupov, alebo dá prednosť sadrokartónu. Cieľom tohto článku je podrobne sa pozrieť na výhody a nevýhody sadrokartónových systémov.
Výhody sadrokartónu
Sadrokartón umožňuje suchú výstavbu. Toto je asi najdôležitejšia charakteristika sadrokartónu, z ktorej vyplýva množstvo podstatných rozdielov v porovnaní s klasickými postupmi.
Rýchlosť výstavby
Sadrokartónový systém pozostáva zo sadrokartónových dosiek, kovových profilov, skrutiek a zopár doplnkov. Sadrokartónové dosky sú vyrobené zo sadry a papiera. Kovové profily z pozinkovaného plechu. Skrutky sú kovové. Všetky tieto materiály nemenia svoju materiálovú podobu v procese výstavby. Sadrokartónová doska nemusí schnúť, keďže ju už suchú kúpite. Kovové profily pri konštrukcii maximálne tak skrátite. V konštrukcii však budú v podstate v nezmenenej podobe. Pri použití sadrokartónu nie je potrebné čakať. Po namontovaní kovových profilov môžete okamžite začať s montážou dosiek. Toto stojí v priamom kontraste s klasickými postupmi – malta a rôzne lepidlá musia schnúť. Iba tak dosiahnu deklarované vlastnosti. Z materiálov sa musí odpariť voda – a to vždy nejaký čas trvá. Navyše je to závislé od konkrétnych podmienok. V chladnom a daždivom počasí bude systém schnúť omnoho dlhšie ako počas horúceho letného dňa.
Sadrokartón je vo svojej podstate skladačka. A to nenáročná skladačka, ktorá sa skladá iba z troch základných zložiek – dosky, profily, skrutky.
Stavba pomocou sadrokartónu je tak mnohonásobne rýchlejšia ako pri mokrej stavbe. Rýchlosť tu nie je nejaká samoúčelná výhoda.
Sadrokartón je aj ekonomicky výhodný
Rýchlosť výrazne ovplyvňuje ekonomiku rekonštrukcie bytu či domu. Už sme spomínali náklady na prácu. Ak robotník či majster strávi pri výstavbe viac času, logicky mu musíte zaplatiť viac. Ak pri výstavbe strávi mnohonásobne viac času, tak mu zaplatíte mnohonásobne viac. Cena materiálu pri suchej a mokrej výstavbe je viac-menej rovnaká. Z tohto potom vyplýva, že náklady na sadrokartón sú nižšie ako náklady na klasickú stavbu.
Sadrokartón ovplyvňuje ekonomiku rekonštrukcie bytu aj nepriamo. Aj keď asi viac ide o pohodlnosť.
Ako sme už spomínali, montáž sadrokartónu je suchá. Bez vody bude menej nečistôt. Pri montáži sadrokartónu vo všeobecnosti vzniká malé množstvo odpadu. Týmto ušetríte, keďže nebudete zbytočne kupovať materiál navyše. Okrem toho budete mať pri rekonštrukcii bytu menší neporiadok. Aj ten najneporiadnejší sadrokartónista zanechá po sebe maximálne sadru a kúsky plechu. Za takýchto okolností nie je problém realizovať veľa rekonštrukcií bytu za plnej či iba čiastočne obmedzenej prevádzke domácnosti.
Sadrokartón je ľahký
Sadrokartónový systém má iba zlomok hmotnosti tehlového či tvárnicového systému. Sadrokartónom sa s obľubou vytvárajú duté priečky, stropy a tak ďalej. Ak sa pustíte do sadrokartónového systému, vôbec nemusíte riešiť statiku stavby.
Sadrokartónové prvky si domov doveziete aj sami. Na ich prevoz a donášku na miesto montáže nebudete potrebovať žiadne špeciálne mechanizmy.
Rovnosť sadrokartónu
Sadrokartónové dosky sú prefabrikované časti celého systému. Montážnik do toho už nezasahuje – teda rovnosť sadrokartónu nemôže ovplyvniť. Aj po menej šikovnom sadrokartónistovi zostane dokonale rovná plocha. Táto skutočnosť výrazne zasahuje do nákladov spojených s rekonštrukciou bytu či domu. Rovnejšia plocha znamená menej materiálu na omietky. A samozrejme aj menej drahej práce spojenej s omietkami.
Ľahké kladenie rozvodov
Kto už niekedy robil rozvody elektriky či vody, ten vie, aké komplikované a časovo náročné je vysekávať pre ne priestor. Pri sadrokartóne žiadne sekacie práce robiť nemusíte. Rozvody povediete pomedzi sadrokartónové dosky, alebo medzi doskou a pôvodnou stenou. Sadrokartónové priečky sú v základnom stave prázdne – takže je tam dosť priestoru pre vodu, elektrinu či odpad. Viesť rozvody sadrokartónom nie je problém ani v prípade, ak do priečky dáte izoláciu.
Podobne je to aj pri montáži rôznych krabíc. Jediné, čo potrebujete spraviť, je kúpiť montážnu krabicu do sadrokartónu, ktorá sa v malých detailoch líši od tej bežnej. Následne vyrežete do sadrokartónovej dosky otvor potrebných rozmerov. Pre pohodlie na to existujú špeciálne nástroje – dá sa to však zvládnuť aj bežnými nástrojmi. Len to bude trvať dlhšie.
Sadrokartón a klimatizácia
O schopnostiach sadrokartónu regulovať vlhkosť interiéru sa veľmi nehovorí. Nie je to rozhodujúca vlastnosť sadrokartónu, prečo ju však nespomenúť. Sadra má veľmi rada vodu a dokáže nasať relatívne množstvo vodnej pary. Ak máte v interiéry zvýšenú vlhkosť, sadrokartón dokáže časť pohltiť. Ak sa potom váš byt vysuší, vodná para začne prúdiť opačným smerom.
Ľahké opravy sadrokartónu
Po skončení rekonštrukcie bytu je potrebné myslieť na prípadné opravy. Ak sa poškodí sadrokartónová stena, poľahky ju opravíte. Do chýbajúcej časti sadrokartónovej dosky akurát vložíte rovnako veľký kus novej dosky.
Praktické využitie sadrokartónu
Sadrokartónové systémy sa asi najčastejšie využívajú na konštrukciu znížených podhľadov. V mnohých domácnostiach sú zbytočne vysoké stropy. Vyšší strop znamená aj väčšie množstvo vzduchu potrebného na ohriatie. Znížením stropu je možné ušetriť na nákladoch na vykurovanie.
Znížiť strop sadrokartónom je rýchle a lacné. Navyše do takéhoto stropu pohodlne namontujete osvetlenie.
Ďalším obľúbeným cieľom sadrokartónu sú priečky – takto možno pohodlne a rýchlo rozdeliť miestnosť na dve, zmenšiť miestnosť či ju inak architektonicky dotvoriť.
Rekonštrukcia bytu sadrokartónom je najlepší spôsob zmeny interiérovej dispozície domácnosti.
Sadrokartón sa využíva aj na odhlučnenie miestností. Takto si môžete zabezpečiť naozaj tichú spálňu. Pomocou sadrokartónového systému vytvoríte predsadené priečky a priestor medzi stenou a sadrokartónovou doskou vyplníte akustickou izoláciou. Na zvukovú izoláciu môžete použiť bežnú minerálnu vlnu. V prípade špecifických potrieb sú na trhu dostupné mnohé špecializované materiály.
Neváhajte nás osloviť a informovať sa o možnosti využitia sadrokartónu aj pri prerábke vašej nehnuteľnosti. Stubau, je spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu spoľahlivo už niekoľko rokov. Aby sa vám ľahšie rozhodovalo, pozrite si ukážky našich zrealizovaných prác a referencie od našich spokojných klientov.