Príprava na rekonštrukciu domu či bytu je často veľmi dlhý proces. Veľká časť tohto procesu sa odohráva v našich hlavách – snívame o vynovenom bývaní, plánujeme svoju ružovú budúcnosť. Ale ani reálne prípravy na rekonštrukciu sa nedajú zvládnuť za pár dní.
Vyčistenie bytu pred rekonštrukčnými prácami
Dôležité je, aby v deň začiatku rekonštrukcie bolo všetko dôsledne pripravené. V takomto prípade všetko ide oveľa ľahšie a celá rekonštrukcia vám spôsobí omnoho menej zbytočného stresu.
Začiatok rekonštrukcie bytu či domu vyzerá takmer vždy rovnako. Je jedno veľké upratovanie. Byt je potrebné vyčistiť. Paradoxne – aby ste tam potom mohli spraviť ešte väčší neporiadok.
Niečo zbúrať a niečo opäť postavať
Prvé rekonštrukčné práce patria do kategórie búracích. Nehnuteľnosť je jednoducho potrebné pripraviť na búracie práce – teda veľmi prašnú činnosť. Pri rekonštrukciách sa často mení celková dispozícia obytného priestoru. V minulosti ste v domácnostiach našli viacej menších izieb. Dnes je trend presne opačný – chceme veľké priestory. Miestnosti sa spájajú a zväčšujú. Zbytočné priečky je preto potrebné zbúrať. Pri búraní je nevyhnutné, aby ste mali istotu, že takýto krok nenaruší statiku budovy. Staršie nehnuteľnosti sa stavali trochu iným spôsobom, ako tomu je dnes, preto aj statika týchto budov môže byť trochu iná. Firmy, ktoré sa venujú rekonštrukciám starých domov však takýmto problémom rozumejú. Všetky prípadné problémy si dajú posúdiť statikom, čo eliminuje riziko spojené s búraním.
Odstránenie priečky či vybúranie otvoru pre dvere, prípadne okná, sa dá zvládnuť pomerne rýchlo. O čosi časovo náročnejšia je príprava drážok pre elektrické a vodovodné inštalácie.
Rekonštrukcia elektrických rozvodov
V starých nehnuteľnostiach sú tieto inštalácie riešené rôznymi spôsobmi. Závisí to od veku stavby. Problémom starých inštalácií nie je iba ich technologická zaostalosť, ale aj obmedzený rozsah. Pred 50 rokmi bohato stačila jedna zásuvka na jednu izbu. V domácnostiach bol maximálne televízor a jedno rádio. Dnes je v priemerne domácnosti mnohonásobne viac kusov elektroniky ako počet členov rodiny či izieb. Z tohto dôvodu pri rekonštrukcii elektrických rozvodov sotva využijete pôvodné drážky.
Rozvody pre vodu a odpad
Podobné je to aj pre vodu a odpad. Drážky na inštalácie je potrebné vysekať. Ako to bude náročné, závisí najmä od materiálov, z ktorých sú steny postavené. Je rozdiel sekať do kvádrov a sekať do plných tehál. Či prípadne do panelu alebo kameňa. Našťastie aj tu si môžeme pomôcť strojmi. Ak si robíte rekonštrukciu svojpomocne, tak sa vám veľmi neoplatí investovať do špecializovaných strojov. V takomto prípade sa viac oplatí klasické sekanie. Stavebným firmám, ktoré sa venujú rekonštrukcii bývania, sa však takýto špecializovaný stroj rýchlo splatí. Aj pre vás to má podstatnú výhodu – výrazné zrýchlenie rekonštrukcie.
Chytré riešenia pri prerábke
Nie vždy je však potrebné siahnuť po kladive a hrubej sile. Často sa elektrické a vodovodné inštalácie schovávajú za sadrokartónovú konštrukciu. Pri rekonštrukcii starých nehnuteľností je sadrokartón bežne používaných materiálom. V minulosti sa veľmi nedbalo na dokonalú rovnosť stien. Preto je väčšina povrchov v starých domoch nerovná. Sadrokartónom takýto povrch rýchlo a efektívne vyrovnáte. Zároveň môžete získať priestor, kadiaľ sa dajú poľahky viesť elektrické, vodovodné a prípadne aj iné inštalácie.
Neviete, aké riešenie by bolo najlepšie pre vaše bývanie? Pokiaľ rekonštrukciu domu či bytu zveríte skúsenej stavebnej firme, nemusíte si s tým robiť žiadne starosti. Dobrá stavebná firma vám s tým pomôže a navrhne optimálny spôsob premeny starej nehnuteľnosti na vaše vysnívané bývanie.