Sieťkovanie stien je proces, ktorému sa veľmi často nevyhnete pri rekonštrukcii, stavbe nového domu alebo zatepľovaní. V čom vlastne spočíva, aký je jeho význam a v ktorých konkrétnych prípadoch je potrebné?
V jednoduchosti, sieťkovanie stien spočíva vo vkladaní špeciálnych sklotextilných sieťok do štruktúry omietky alebo stierky. Na prvý pohľad to môže vyzerať neuveriteľne, no tenká sklotextilná sieťka dokáže významným spôsobom zlepšiť celkovú únosnosť steny a jej odolnosť voči praskaniu.
Prečo je sieťkovanie stien tak dôležité?
Úlohou sieťkovania je vystužiť omietku, vďaka čomu získa vyššiu pevnosť a odolnosť. Mnohé omietky a murivá sa totiž vplyvom rôznych vonkajších faktorov časom začínajú rozpadať. Materiál steny prirodzene rozmerovo pracuje. Napríklad v dôsledku zmeny teploty. Tým, že sa mierne zmenšuje a zväčšuje, dochádza k pnutiu v omietke a vznikajú neestetické praskliny.
Do prasklín v omietke sa následne dostáva voda, ktorá v chladných mesiacoch zamrzne a zväčší svoj objem. Drobné vlásočnicové praskliny v dôsledku toho postupne rastú, zväčšujú sa a ešte viac narúšajú estetickú stránku vášho obydlia. Avšak, praskliny nepredstavujú len vzhľadový, ale aj funkčný problém.
Riziko poškodenia steny
Keď sa postupom času praskliny zväčšujú, začína dochádzať k opadávaniu omietky. Nižšie vrstvy steny tak už nie sú dobre chránené pred vodou a inými poveternostnými vplyvmi, v dôsledku čoho dochádza k rýchlejšiemu poškodzovaniu materiálu. Stena je v dôsledku toho oslabovaná, stráca svoje pôvodné izolačné vlastnosti a pevnosť.
Samozrejme, tento proces trvá mnoho rokov. V dôsledku neho však nehnuteľnosť rýchlejšie starne a bude si skôr vyžadovať rekonštrukciu. S týmto problémom sa ale dá účinne bojovať práve sieťkovaním, ktoré predlžuje životnosť domu a znižuje riziko poškodenia steny.
Kedy sa vykonáva sieťkovanie stien?
Vystužovanie omietky pomocou sieťky je odporúčané hlavne v prípade, keď sa používajú navzájom previazané zmiešané murivá. Sieťkovanie stien je dobré vykonať tiež pri styku muriva s prekladom, prípadne vencom. V takýchto spojoch vplyvom zmien teplôt a mechanického namáhania steny dochádza najčastejšie k vnútornému pnutiu a oslabovaniu štruktúry, v dôsledku čoho vznikajú praskliny.
Sieťkovanie pri stavbe alebo rekonštrukcii domu
To, či bude sieťkovanie zahrnuté v technologickom postupe výstavby alebo rekonštrukcie domu, stanoví zodpovedný projektant alebo stavbyvedúci. Niektoré materiály sú náchylnejšie na drobenie a vznik prasklín ako iné. Nutnosť sieťkovania ovplyvňuje aj konštrukcia domu a zaťaženie jednotlivých stien. Okrem toho vstupuje do hry aj hrúbka omietky.
Niektoré materiály a omietky používané na výstavbu stien sú natoľko stabilné a pevné, že sieťkovanie by bolo zbytočným nákladom naviac a v realite by neprispelo k výrazne lepšej odolnosti voči praskaniu. V mnohých prípadoch je však sieťkovanie nevyhnutné, respektíve, odporúčané. A to aj v prípade, že stavbu nezatepľujete.
Praktický tip: Sieťkovanie stien je zvyčajne nevyhnutné v prípade domov, ktorých konštrukcia je pravidelne vystavená silným vibráciám. Napríklad, z priľahlej cesty alebo železnice. Ak steny takto namáhaných domov nie sú vystužené sieťkou, už po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch môžu v omietke vznikať veľké praskliny a trhliny.
Sieťkovanie pri zatepľovaní
Sieťkovanie stien sa štandardne vykonáva pri zatepľovaní nehnuteľnosti. Po ukotvení izolačných dosiek na povrch steny sa osadia profily a následne sa pomocou sklotextilnej sieťky vystužujú rohy otvorov, napríklad, okien. Práve v otvoroch dochádza často k vysokej koncentrácii rôznych druhov napätí, ktoré majú za následok praskanie omietky. Pred aplikovaním štandardnej výstužnej vrstvy sa rohy vystužujú aj špeciálnymi prídavnými diagonálnymi sklotextilnými sieťkami.
Na izolačné dosky sa hladidlom nanesie stierka, do ktorej sa následne vkladajú sklotextilné sieťky s presahom aspoň 10 cm. Tie sú potom zahladené stierkou, na ktorú sa nanáša penetračný náter a fasádna omietka. Úlohou sieťky je v tomto prípade nielen zabrániť praskaniu omietky, ale aj vystužiť izolačné dosky a zvýšiť ich odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Napríklad voči tlaku vyvolanému osobou, ktorá sa opiera o stenu.
Výber vhodnej sklotextilnej sieťky
Existuje veľa druhov sklotextilných sieťok, ktoré sa líšia svojou pevnosťou a kompatibilitou s lepiacimi maltami či omietkami. Niektoré sieťky sú univerzálne, iné sú určené pre konkrétne druhy mált. Špecifickou kategóriou sú diagonálne rohové výstuže.
Pri výbere sieťky je dôležité brať ohľad najmä na jej pevnosť v ťahu, ktorá sa udáva v jednotkách N/50 mm alebo inú dĺžkovú jednotku. Taktiež je podstatné, aby bola sieťka odolná voči zásaditým látkam obsiahnutým v stierkach a maltách.
Profesionálne sieťkovanie stien
Sieťkovanie na prvý pohľad možno vyzerá jednoducho, no v skutočnosti si vyžaduje vysokú precíznosť a dôraz na detaily. Ak sieťky nie sú uložené správne, nebudú plniť svoju úlohu a omietka môže začať predčasne praskať.
Pokiaľ chcete mať istotu, že sieťkovanie stien bude prevedené kvalitne, zverte ho do rúk profesionálom. V STUBAU máme mnohoročné skúseností s rekonštrukciami nehnuteľností, v rámci ktorých vykonávame aj murárske práce. Postaráme sa o to, aby vaše steny mali dlhú životnosť a aj po mnohých rokoch vyzerali ako nové. Kontaktujte nás a nechajte si vypracovať cenovú ponuku na mieru.