Rekonštrukcia je atraktívnou alternatívou k novostavbe v prípade, ak túžite popri bývaní vdychovať niečo z pôvodnej architektúry. Príprava na rekonštrukciu domu je preto veľmi dôležitá.
Rekonštrukcia verzus novostavba
Slováci sú napríklad známi tým, že sa radi vo voľnom čase starajú o svoje chalupy. Investujú nemálo času a finančných prostriedkov do zútulnenia svojich prechodných domovov, pričom v mnohých prípadoch dbajú na to, aby stavba zapadla svojím charakterom do koloritu okolitých budov.
Niekedy je rekonštrukcia domu jediným východiskom
Renovácia býva jedinou eventualitou v lokalitách, v ktorých nie je možné kúpený dom zvaliť a postaviť nanovo. Rovnako je príťažlivou cestou pre majiteľov, ktorí chcú ušetriť a zároveň si dokážu veľa prerobiť svojpomocne.
Rekonštrukcia domu poporiadku
Viacerým aspektom súvisiacim s rekonštrukciou domu sme sa venovali v predchádzajúcich článkoch, na tomto mieste sa však pokúsime zhrnúť a zachytiť celý postup krok za krokom.
Rozsah prestavby
Zastavte nachvíľu prúd svojich myšlienok a zapíšte svoje predstavy. Odpovedzte si na základné otázky: Aké zásahy potrebujeme v interiéri? Investujeme do nových omietok, obkladov, do podlahy alebo elektrických rozvodov? Chceme zasiahnuť do dispozície – meniť priečky? Následne sa zamyslite nad exteriérom. Budeme búrať, budeme pristavovať, meniť vonkajší vzhľad domu?
Kedy osloviť architekta
Pred tým, než oslovíte architekta, ktorý vám pomôže s inšpiráciami a zároveň zhmotní vaše pocity do konkrétnych cieľov a úloh, si ujasnite rozpočet. Počítajte však s rezervou, nakoľko sa môže stať, že počas prestavby objavíte nečakané „nálezy“, ktoré bude potrebné ošetriť nad rámec plánovaných prác. Viac detailov k procesu prípravy nájdete aj v našich predchádzajúcich článkoch o príprave a plánovaní rekonštrukcie a ako si naplánovať prerábku bytu alebo domu.
Potrebné povolenia
Príprava na rekonštrukciu domu je spojená s administratívou vo vzťahu k úradom, ktorú nemožno podceniť. Vybavenie kladných rozhodnutí zo strany stavebného úradu trvá určitý čas, ktorý treba do svojho časového harmonogramu započítať. Napríklad doba od podania ohlásenia drobnej stavby do oznámenia stavebného úradu trvá obvykle 4 týždne. V prípade stavebného povolenia to môže byť do právoplatnosti viac ako 6 týždňov (platí samozrejme len v prípade, že ku žiadosti pripojíte všetky potrebné prílohy), v závislosti od toho, či sa objavia námietky v stavebnom konaní od niektorého z účastníkov.
TIP: Pri rekonštrukciách platí príslovie: „Ťava svoj hrb nevidí, ale vidí veľmi dobre hrb svojej susedy.“ Udržiavať dobré susedské vzťahy a primerane informovať sa oplatí.
Stavebný úrad neobídeme
Aj keď sa to nemusí každému páčiť, zaangažovanosť stavebného úradu je užitočná vec. Predstavte si, že by si sused bez vášho súhlasu nadstavoval dom a zatienil by celý váš dvor. Alebo by pri svojich úpravách nezohľadňoval životné prostredie. Tieto a mnohé ďalšie otázky potrebuje mať úrad pred začatím stavebného konania vyjasnené a preto je dôležité, aby ste si naštudovali, čo všetko treba k ohláseniu alebo žiadosti o stavebné povolenie priložiť. O radu, ako efektívne postupovať, požiadajte aj svojho architekta.
Čo hovorí stavebný zákon o rekonštrukcii
O tom, aký postup voči stavebnému úradu treba vo vašom prípade zvoliť, predurčuje stavebný zákon v 4. oddiele. Summa summarum, pokiaľ významne nemeníte vzhľad stavby, neplánujete zasahovať do nosných konštrukcií, pokiaľ nezasahujete do práv iných osôb, malo by vám postačovať ohlásenie drobnej stavby. Takto ohlásená rekonštrukcia sa nekolauduje. Zložitejšie je to v prípade rozsiahlych rekonštrukcií.
Projektová dokumentácia
Pri príprave na rekonštrukciu domu sa detailnejšie zamyslite aj nad dopadmi na susedov, životné prostredie, dodávateľov plynu, elektriny či vody, statiku stavby… Aby úrad povolil vašu stavbu, bude požadovať projektovú dokumentáciu ako prílohu k žiadosti. Dokumentáciu pre vás pripraví architekt alebo projektant, ktorý dôverne pozná zákonné náležitosti. Zahŕňa minimálne tieto informácie:
- Architektonické riešenie stavby – pôdorysy a rezy,
- Zdravotechnika – vedenie vody, plynu, elektriny, pripojenie na internet,
- Elektroinštalácia – vonkajšia prípojka,
- Statické posúdenie – výpočtový protokol a správa,
- Požiarna bezpečnosť
- Energetický posudok – výpočet potreby energie v budove
Žiadosť o stavebné povolenie – zhrnutie
Pred komunikáciou s úradmi netreba mať obavy. Ako sme už spomenuli, veľa potrebných informácií vám poskytne architekt, prípadne váš stavebník. Pred návštevou stavebného úradu si však chcete byť istý / istá, že máte všetky potrebné dokumenty. Formulár žiadosti a zoznam príloh nájdete online tu.
Využite naše skúsenosti
Sme spoločnosť, ktorá má bohaté skúsenosti s rekonštrukciami domov, preto sme pripravení poskytnúť vám poradenstvo v procese prípravy rekonštrukcie domu. Oslovte nás so svojím zámerom a my sa radi staneme partnermi na vašej ceste k lepšiemu bývaniu.