Bytové jadro. Umakartová ohava, ktorá vyšla z módy už pred dvadsiatimi rokmi. Jeho rekonštrukcia obráti byt hore nohami, ale určite stojí za to. Čo všetko taká náročná úloha obnáša? Aký je postup a na čo všetko treba myslieť?
Pustiť sa do rekonštrukcie bytového jadra nie je jednoduché. Keďže slúžilo posledných 40 rokov, odstránenie umakartových stien a vystavanie nových nie je to jediné, čo bude nutné riešiť. Okrem bežných starostí, akými sú farba stien, veľkosť a farba obkladov či podláh, je nutné pouvažovať nad ďalšími dôležitými vecami.
Tvar bytového jadra a jeho poloha v byte
Ešte pred samotným začatím prác je nutné si premyslieť, ako vlastne bude nové jadro vyzerať. Možno ste spokojní s tým, ako vyzerá teraz a nechcete toho veľa meniť, ale mnohokrát je možné drobnými zmenami ušetriť pár centimetrov a z malej depresívnej miestnosti sa stane veľmi príjemný priestor. Bytových jadier je niekoľko typov a je treba myslieť na mnoho vecí (napríklad umiestnenie vane, sprchového kúta, nábytku, vodovodného potrubia a podobne) a naši odborníci vám vedia navrhnúť optimálne riešenie, čo vám ušetrí čas a peniaze.
Vymeňte aj rozvody
Po toľkých rokoch môžu byť rozvody, či už elektriny, vody alebo plynu, v nevyhovujúcom stave. A to nie len z hľadiska materiálov, opotrebenia, ale aj umiestnenia. Je preto dobré, ak by boli rozvody vymenené za nové a natiahnuté tak, aby vyhovovali z hľadiska bezpečnosti, ale i estetiky. Skontrolujte aj odpadové rúry.
(Ne)myslite na plesne
Ďalšou vecou, ktorú staré bytové jadrá poväčšine nemajú, alebo majú riešené zle, je odvetrávanie. Nie všade bolo možné osadiť okno, a tak ako jediná vec na tento účel slúžil malý otvor niekde na stene zakrytý kovovou mriežkou. Kvalitná ventilácia umožní rýchlo znížiť vlhkosť v miestnosti, čo eliminuje tvorbu plesní a škodlivých baktérií.
Aký je postup prác pri rekonštrukcii bytového jadra?
Ak máte predchádzajúce otázky vyriešené, je možné pristúpiť k samotnej rekonštrukcii.
- Začína to odpojením rozvodov elektriny, vody, prípadne plynu.
- Následne sa demontujú toaleta, umývadlo a vaňa/sprchový kút a začne sa demontáž umakartových stien a ďalších častí bytového jadra.
- Všetok odpad by mal byť odstránený a navezený nový materiál.
- Založenie a stavba nových priečok, niekedy sa robí súčasne s bodom 5.
- Natiahnutie nových rozvodov elektriny, vody a plynu, prípadne odpadových rúr.
- Začistenie škár, osadenie sadrokartónového stropu.
- Natiahnutie omietky, pokládka obkladov a dlažby, tvorba “vaničky” pre sprchový kút
- Vyškárovanie a vymaľovanie stien.
- Inštalácia zásuviek a vypínačov, osadenie toalety, umývadla a vane / sprchového kúta.
- Inštalácia elektrospotrebičov a kúpeľňového nábytku, dokončovacie práce a upratovanie.
Čo s odpadom?
Pri rekonštrukcii takéhoto rozsahu sa stavebný odpad nakopí veľmi rýchlo a jeho odstránenie nie je jednoduchá záležitosť. Treba si objednať kontajner, jeho dovoz, odvoz, čo mnohokrát neplánovane navýši rozpočet celého projektu. Naša firma myslí aj na toto a manipuláciu s odpadom poskytuje bežne ako súčasť prác. Zákazníkom tak odpadne mnoho starostí.
Koľko ma to bude stáť?
Cena za rekonštrukciu sa odvíja od mnohých faktorov a dopredu nie je vôbec možné odhadnúť sumu. Je potrebné vziať do úvahy množstvo vecí, premyslieť si aj na pohľad drobnosti, ktoré by mohli v konečnom dôsledku narušiť práce alebo pokaziť výsledný dojem.
Špecializované firmy, akou je naša, po mnohých rokoch skúseností už vedia, na čo sa zamerať a na čo myslieť. Ak sa im zveríte do rúk, náklady vynaložené na rekonštrukciu sa vám počas rokov mnohonásobne vrátia a ušetríte nielen peniaze, ale aj čas a nervy.