Pociťujete, že váš byt alebo dom by už konečne potreboval niečo modernejšie? Novú stierku, okná, podlahu, prestavbu jadra, jednoducho čo najväčšiu prestavbu, aby ste sa v ňom opäť po čase cítili dobre. Časom bude každá domácnosť musieť podstúpiť kompletnú alebo čiastočnú rekonštrukciu bytu, a vtedy je výhodné obrátiť sa priamo profesionálov z odboru.
Ešte pred samotným prerábaním bytov je potrebné vytvoriť si víziu, ako by malo vo finálnom štádiu vyzerať vaše ideálne bývanie a určiť si predpokladaný rozpočet. Častou chybou býva podcenenie skutočnej výšky výdavkov. V snahe ušetriť oslovujeme „lacných“ majstrov alebo trváme na používaní nekvalitných materiálov kvôli nižšej cene. Práve tomu sa treba vyhnúť. Vopred si dajte vypracovať cenovú kalkuláciu a predbežný harmonogram. Kalkulácia sa zvyčajne skladá z dvoch častí, a to z ceny za vykonanú prácu a za materiál. Keď s ňou budete súhlasiť, prerábka bytu sa môže začať.
Zverte vaše bývanie do rúk profesionálom
Kompletná rekonštrukcia bytu nikdy nie je len práca na jeden deň. Zvyčajne je to tak zložitý proces, že je lepšie prenechať ho profesionálom. Ideálne je poistiť sa dobrou zmluvou a definovať si termín, dokedy požadujete mať rekonštrukciu dokončenú. Je vhodné mať v dokumente zmluvne upravené aj sankcie. Nemenej dôležité však je určiť si zoznam konkrétnych prác, ktoré požadujete vo vašej domácnosti.
Postup rekonštrukcie si dôkladne naplánujte
Na začiatok treba mať teda predstavu, čo všetko chcete vynoviť či kompletne prerobiť. Mnohé elektrické a vodovodné rozvody, umakartové jadro alebo stará kuchynská linka nielenže nebudú vyhovovať vašim potrebám, ale nespĺňajú ani bezpečnostné normy. Väčšina rekonštrukcií, najmä v panelových domoch, sa vo týka najmä výmeny bytového jadra, okien, podláh a kúpeľní. Skutoční majstri však budú pri prerábaní myslieť aj na ďalšie „maličkosti“, ako nanovo prestavať vaše bývanie tak, aby zodpovedalo súčasným trendom. Až potom sa váš byt ukáže v celej svojej kráse.
5 najčastejších prác, ktoré zahŕňa kompletná prerábka bytu
Rekonštrukcia bytového jadra: Vyhodiť starý umakart z kúpeľne či z toalety je určite dobrá voľba. Pozor musíte dať na posúvanie priečok. Na vytvorenie deliacich priečok je ideálny sadrokartón. Pri komplexnej prerábke bytu je lepšie, ak si dočasne presťahujete majetok, aby sa vám nepoškodil.
Maľovanie a stierkovanie: Vystierkované steny slúžia ako podklad pre rôzne povrchové úpravy, napríklad trendové farby alebo tapety. Takto budete mať dokonale hladké steny, ktoré pekne vynovia váš interiér a odstránia možné nerovnosti. Potom už prichádza na rad maľovanie, čo je príležitosť na zmenu farebného ladenia miestností presne podľa toho, aké máte predstavy.
Pokládka podlahy a dlažby: Stará podlaha býva častou slabinou panelákových bytov. Najskôr musíte nerovnú podlahu vyrovnať a až potom pristúpte k pokládke dlažby alebo laminátovej podlahy. Na záver podlahu upevnite okrajovými lištami o stenu, ktoré slúžia na konečnú úpravu.
Elektroinštalačné práce: Pred výmenou elektrických rozvodov by sme si mali dobre premyslieť, aké spotrebiče používate a podľa toho si dať namontovať nové zásuvky. Nezabudnite na výmenu ističovej skrinky, pretože staré ističe nespĺňajú ani potrebu odberu energie ani technickú normu. Odbornú a bezpečnú inštaláciu určite prenechajte odborníkom.
Vodoinštalácie: Vodoinštalačné práce pri prerábkach bytov, výmena kúpeľňových jadier i starých vodovodných potrubí, tepelných i plynových rozvodov, ale i inštalácia kotlov, potrubí či radiátorov nie sú jednoduchou záležitosťou. Skutoční majstri vám zariadia výmenu batérií až po komplexné rozvody vody, vrátane montážnych a údržbárskych prác.