Chystáte sa na pokládku podlahy a dlažby? Či už staviate dom, kúpili ste si holobyt, alebo sa chystáte na rekonštrukciu, najdôležitejším krokom pri pokládke podlahy a dlažby je výber vhodného materiálu. Aké máte možnosti a aké výhody a nevýhody majú jednotlivé typy podláh?
Drevo, vinyl, laminát a ďalšie typy podláh
Typov podláh je už dnes naozaj mnoho. Medzi tie, s ktorými sa stretnete najčastejšie, patrí drevo, vinyl a laminát. Aké benefity majú jednotlivé typy podláh?
Drevo a drevená podlaha
Drevená podlaha sa vyrába najčastejšie z dubového dreva, no stretnúť sa môžete aj s iným prírodným drevom. Takisto dnes už nie je núdza o široké spektrum farieb, morenia a úpravy dreva.
Kým v minulosti sa na pokládku podlahy používali najmä masívne parkety, dnes ho nahrádzajú viacvrstvové drevené podlahy, ktoré sa jednoduchšie kladú a majú lepšie vlastnosti.
Výhody drevenej podlahy
- drevené podlahy sú príjemné na dotyk
- majú veľmi dobré izolačné vlastnosti
- nepriťahujú prach – vhodné pre alergikov
- pri vhodnej starostlivosti majú dlhú životnosť
Nevýhody drevenej podlahy
- drevo je citlivé na vlhkosť
- nie sú príliš odolné voči poškodeniu
- odstraňovanie nečistôt je často náročnejšie
- je drahšie ako iné materiály
Vinyl a vinylová podlaha
Vinyl patrí medzi najmodernejšie materiály na výrobu podláh. Vinylová podlaha môže veľmi pekne imitovať drevenú podlahu, a to vďaka širokej škále vzorov, farieb a štruktúr.
Výhody vinylovej podlahy
- jednoduchá, lacná a rýchla údržba
- dobre izoluje hluk
- odolnosť voči vlhkosti
- je antibakteriálny
- patrí k najlacnejším možnostiam
Nevýhody vinylovej podlahy
- pri pokládke treba dbať na čo najrovnejší povrch
- je to pomerne mäkký materiál
Laminát a laminátová podlaha
Takisto laminát má štruktúru, ktorá je veľmi podobná tej drevenej. Aj preto je často označovaný ako “umelé drevo”. Laminátová podlaha sa môže pokladať buď spájaním zámkovými spojmi, alebo lepením.
Výhody laminátovej podlahy
- rýchla a jednoduchá montáž
- vyššia odolnosť voči vzniku rýh a odtlačkov
- ani časom nemení svoj odtieň
Nevýhody laminátovej podlahy
- horšia zvuková izolácia
- na pocit je laminátová podlaha chladná
- laminát je citlivý na vlhkosť
Rôzne typy dlažieb a ich výhody
Aj pri dlažbe máte naozaj široký výber materiálov. Spomenieme si pórovité a kameninové dlaždice a obklady a dlažby z prírodného kameňa.
Pórovité dlaždice
Pórovité dlaždice sa využívajú na úpravu interiéru, prevažne na obkladanie stien. Vyrábajú sa z hliny, kaolínu, kremeňa a kriedy či vápenca. Po celom procese tvorby dlaždíc získa obklad jedinečnú glazúru.
Kameninové dlaždice
Kameninové dlaždice majú iné zloženie ako pórovité. Využívajú sa najmä v exteriéri, nakoľko majú vyššiu odolnosť voči vplyvom počasia. Pri kameninovej dlažbe si viete vybrať medzi dlaždicami s glazúrou, alebo bez glazúry.
Obklady a dlažby z prírodného kameňa
Prírodný kameň sa skladá z rôznych materiálov, jedno však majú spoločné – navodzujú pocit elegancie a kvality. Rozlišujeme väčšinou medzi žulou a mramorom, pričom každá dlaždica z prírodného kameňa je jedinečná.
Rozdelenie dlaždíc
Takisto nie je dlaždica ako dlaždica. Sú totiž rôzne typy úprav. Dnes už máte možnosť vybrať si zo širokej ponuky:
- glazované/neglazované dlaždice
- glazúra zvyšuje odolnosť
- neglazované dlaždice zdôrazňujú prírodný odtieň dlažby
- leštené dlaždice
- pre lesklý povrch
- leštené spekané dlažby
- leštené dlažby z prírodného kameňa
Pri výbere obkladov a dlažby je tiež vhodné riešiť ich kvalitu a vlastnosti, ako je mrazuvzdornosť, odolnosť, vsiakavosť, rovnosť povrchu, vrypovú tvrdosť a iné. Dnes stanovuje minimálne požiadavky na kvalitu dlaždíc európska norma EN, vďaka ktorej sa viete v sortimente lepšie orientovať. Samozrejme pri výbere vhodnej dlažby a obkladu vám v STUBAU radi poradíme.