Maľovanie stien v byte či v dome môže byť pre jedného príjemným relaxom a pre ďalšieho veľkým utrpením. Pre tých z vás, ktorí sa do maľovania stien nepúšťajú práve s nadšením, máme dobré správy. Pripravili sme si pre vás totiž hneď niekoľko tipov a rád, ktoré vám maľovanie stien nielen spríjemnia, ale najmä uľahčia.
Maľovanie stien jednoduchšie
Ako vymaľovať svoj interiér rýchlo a dobre? Prejdeme si spoločne všetko, a to od potrebných nástrojov a materiálu, cez prípravu stien a interiéru, až po samotné maľovanie.
Nástroje a materiál
Na maľovanie stien v interiéri budete potrebovať:
- nástroje
- maliarsky štetec (plochý a okrúhly)
- maliarsky valček
- lepiaca páska (krepová)
- stieracia mriežka
- metlička
- rebrík/teleskopická tyč
- špachtľa
- brúsny papier
- rukavice
- nádobu na miešanie farby
- krycia plachta na nábytok
- lepenky/kartóny/krycia fólia na podlahu
- materiál
- základná farba
- penetračný náter (pre zjednotenie nasiakavosti podkladu a zvýšenie priľnavosti ďalších náterov)
- tónovacia farba (v prípade potreby)
- disperzná farba (v prípade potreby, výsledkom je lakovaný povrch)
Výber farby
Správnym výberom farby viete miestnosť opticky zväčšiť, aj zmenšiť. Pri výbere sa je teda dobré riadiť nasledujúcimi faktami:
- svetlé a studené farebné odtiene miestnosť opticky zväčšia a prejasnia
- svetlé a teplé farby nahrádzajú chýbajúce slnečné svetlo
- tmavé a teplé odtiene urobia veľké priestory útulnejšími a opticky menšími
- svetlé farby na strope miestnosť opticky predlžujú
- u miestností s vysokými stropmi sa môžu na strop použiť aj tmavšie odtiene
Príprava stien a interiéru
- Pred samotným maľovaním treba miestnosť upratať, najlepšie vypratať všetko, čo sa dá. Ak nie, všetok nábytok je vhodné presunúť do stredu miestnosti a zakryť krycou fóliou alebo plachtou.
- Okná, dvere, parapety, podlahové lišty, zásuvky, vypínače a časti stien, ktoré nebudete natierať, zalepte krepovou lepiacou páskou a podlahu prekryte fóliou. Zo stien odstráňte obrazy a v prípade potreby utrite zaprášené plochy.
- V prípade poškodených miest vyrovnajte steny výplňovým materiálom, akrylátovým tmelom.
Samotné maľovanie stien
- Po dôkladnej príprave interiéru môžeme prejsť na samotné maľovanie. Ak máte vápennú omietku, je vhodné spraviť si najskôr základný náter, na ktorý použijete penetračný prostriedok. Pri pevnom povrchu vám stačí základný (podkladový) náter zriedený náterovou farbou. Vďaka tomu bude výsledný efekt pôsobivejší.
- Začnite stropom a postupujte bočnými stenami. Hrany a prechody natierajte plochým štetcom, pretože štetec lepšie priľne k povrchu.
- Väčšie plochy je najlepšie natierať maliarskym valčekom.
Tipy pre lepší výsledok
Nakoniec sme si pre vás pripravili pár posledných tipov, aby bol výsledný efekt čo najlepší a vy ste boli čo najspokojnejší.
- Aby ste dosiahli pravidelnú farebnú vrstvu, po ponorení valčeka do farby ním prejdite najskôr cez stieraciu mriežku a až potom nanášajte farbu priamo na stenu. Farba sa tak rozprestrie po celej ploche valčeka a výsledkom bude rovnomerné nanesenie farby.
- Pri natieraní stien si dávajte pozor, aby vám predbežný náter štetcom nezaschol, kým prejdete na nanášanie farby valčekom.
- Pre výrazný efekt a dostatočný pigment naneste aspoň dve vrstvy farby. Pred jednotlivými vrstvami však počkajte na ich dokonalé uschnutie. Kvalitné farby schnú rýchlo, takže ak začnete ráno, už večer uvidíte predbežný výsledok prvého náteru.
- Maľovanie sa robí najlepšie za denného svetla a takisto nezabudnite na dôkladné vetranie priestoru.
Tak a nakoniec už stačí iba odpratať ochranné fólie a dať nábytok na jeho predošlé miesto. Veríme, že sme vám k maľovaniu stien dali všetky podstatné informácie a vy sa tak už po krátkom čase budete môcť tešiť z krásnych nových stien. Ak by ste si na to ale sami netrúfali, vždy môžete osloviť profesionálnu firmu, ktorá sa o novú maľovku postará a na vás ostane len výber vašich obľúbených farieb.